تصویری که مشاهده میکنید جبهه های فعال در سوریه را نشان میده ...

درحال حاضر حدود 13 جبهه ی اصلی در سوریه فعال هست که رنگ هر یک از جبهه ها نشون میده که کدوم گروه دست برتر و بالا رو در اختیار داره .

البته شدت و ضعف داره و بعضی از این جبهات فعال تر و درگیری های مستمری داره و بعضی نه .

قرمز : ارتش

سیاه : داعش

سبز : مسلحین

زرد : کردها

آبی : هیچ گروهی برتری کامل ندارد

جبهه ی غوطه های شرقی و غربی دمشق که مسلحین تقریبا به طور کامل در محاصره هستند و عرصه روز به روز براشون تنگتر میشه .

جبهه ی قلمون و نقاط مرزی سوریه - لبنان که بعد از پیشروی های بسیار شاخص ارتش و حزب الله در قلمون ، حدود  ماه ها هست که برتری از آن هیچکدام از طرفین نیست ؛ البته مسلحین و داعشی های کم تعداد موجود در این منطقه به نوعی گیر افتادند و زیر نظر ارتس سوریه و حزب الله هستند .

جبهه ی جنوب هم بعلت هم مرزی با اسراییل غاصب و اردن ( اردن که نیازی به توضیح نداره ،، اردن = پایگاه های آمریکایی ) پشتیبانی گسترده ی این دو ، پیشرفت های زیادی داشتند . در حال حاضر ارتش در قنیطره و جنوب حضور داره ولی این حضور بیشتر معطوف به بلندی های استراتژیک هست که مسلحین موفق به تسخیرش نشدند و سخت هم هست که بتونند .(منظور سویدا نیست)

جبهه ی اطراف سلمیه ( شمال شرقی حمص ) چربش و زور داعش بیشتر از ارتش و مسلحین هست .. به خوبی از سمت شرق و رقه پشتیبانی انسانی و لجستیکی میشن.

جبهه ی حماه هم با پیشروی های اخیر ارتش و حزب الله و نبردهای روحیه بخش سهیل حسن نمر به نفع ارتش در جریانه و ارتش خیز بلندی برای تسخیر لطامنه و کفرزیتا و مورک برداشته . ولی در شمال حماه و بالای مورک فعلا ارتش قادر به پیشروی نیست و مسلحین هم همچنین .

جبهه ی شمال غربی و لاذقیه هم همچنان به سود ارتش هست . بعد از بازپسگیری شهر راهبردی کسب ، مسلحین متحمل ضربات سختی شدند و به سمت کوه های شرقی عقب نشینی کردند و هچنان پس از گذشت ماه ها هنوز در موضع ضعف هستند .

جبهه ی حلب پس از ماه ها سکون اخیرا شاهد حرکت هایی از سوی ارتش بوده و با پیشروی ارتش یه سمت حندرات کمی متمایل به ارتش شده و اگه ارتش حرکت های بعدی رو درست و به موقع انجام بده مطمئنا دست بالا ئ د اختیار خواهد داشت . البته در حال حاضر کنترل بیشتر حلب و اطرافش در اختیار ارتش هست ولی پیشروهایی صورت نمیگیره و یا بسیار کند هست . مسلحین هم در این یکساله نشووون دادند که قدرت این رو ندارند که پیشروی های مستمر و پایداری داشته باشند .... از این لحاظ ارتش بسیار بهتره .

جبهه ی واقع در شمال حلب و یا همون نبرد برای تصرف اعزاز به نفع داعش هست و مسلحین دیگه کم کم نزدیکه تا اعزاز رو هم از دست بدهند . البته داعش الان بیشتر سرگرم جبهه ی کوبانی هست و با مشخص شدن تکلیف اوون جبهه ؛ مطئنا پیشروی هاش رو در جبهه ی اعزاز با شدت بییشتری ادامه میده .

جبهه ی کوبانی ،، منطقه ای که این روزها خبرگزاری ها خیلی روش مانور میدن ... همانطور که میدونید داعش همچنان درحال پیشروی هست.

جبهه ی دیرالزور که درگیری اصلی بین ارتش و داعش هست ، خوشبختانه با اینکه در محاصره ی داعش هست ولی با تدبیر و مقاومت مثال زدنی ارتش سوریه مساوی هست و داعش در حال حاضر قادر به پیشروی نیست . واقعا باید به فرماندهان میدانی دیرالزور آفرین گفت .

جبهه حسکه هم با مقاومت کردها و پشتیبانی مناسب از سمت قامشلی به نفع اکراد هست .