تحولات جهان اسلام

اخبار خاورمیانه و پیگیری تحولات جهان اسلام

تحولات جهان اسلام

اخبار خاورمیانه و پیگیری تحولات جهان اسلام

تحولات جهان اسلام

ما بر آنیم تا از جبهه ی حق و در راستای حق و برای حق تلاش کنیم و نوری باشیم برای زدودن تاریکی افکار و روشنی بخش اذهان ...

۲۰۷ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

۳۰
آذر

متاسفانه مطلع شدیم که طی عملیات خان طومان احتمالا یک یا دو نیروی ایرانی اسیر گروه تروریستی فیلق الشام شدن.

با توجه به انتشار عکس در عصر، احتمالا طی پاتک ها این اتفاق افتاده.

٤ اسیر حزب الله و ١ اسیر فاطمیون هم قبلا داشتیم.البته امروز از مسلحین هم ٦ نفر اسیر شدن که با ٤ اسیر عملیات زیتان ١٠ اسیر جیش الفتح اخیرا دست نیروهای مقاومت هستند.

حزب الله هم از نبردهای گذشته اسیرهایی از النصره در اختیار داره. به نظر میرسه نگرانی از بابت معاوضه اسرامون نداشته باشیم.

انشالله خبرهای موثق تر و کاملتر در پست های بعدی!

۳۰
آذر

جت های سبک و چند منظوره T-50IQ ارتش عراق که به تازگی از کره جنوبی تحویل گرفته، تعداد سفارش 24 فروند هست.

۳۰
آذر

باشکوی و موشک های عراقی.

۳۰
آذر

بیش از 2 میلیون زائر عزادار طی چند روز گذشته سامرا رو زیارت کردن و به سلامت به شهرهای خودشون برگشتن.

تنها گزارش نگران کننده، اصابت یه خمپاره به گنبدی در نزدیکی حرم بود که خدا رو شکر تلفات نداشت.انصافا کارنیروهای حشد و ارتش رو هم در تامین امنیت زوار حرف نداشت و گل کاشتن.

ما که قسمت نشد امسال بریم سامرا، ان شالله سال دیگه با هم بریم..

۲۹
آذر

نیروهای ائتلاف عربی با حمله به کوه های نهم (Nahum) ادعا دارن که این کوه ها رو زیر کنترل گرفتن.

البته حمله زرهی شبانه از بیابون به یه عده که سلاح مناسب ندارن نباید نتیجه ای جز این داشته باشه ولی باید دید که فردا جواب انصارالله چیه.

کوه ها در نقشه با دورچین آبی و صنعا با دورچین قرمز مشخص شده.

۲۹
آذر

امروز جیش الفتح به جبران بمباران محکمه شرعی ادلب توسط جنگنده های روس که به هلاکت حداقل 40 نفر از نیروهاش انجامید و همچنین شکست اخیر در ریف جنوبی حلب اقدام به موشکباران فوعه و کفریا کردند که بر اثر آن یکی از شهروندان فوعه ای به نام ممدوح حاج موسی به شهادت رسید و 5 نفر شامل یک زن و یک کودک مجروح شدند.

۲۹
آذر

یمن اوضاع جالبی داره، علی رقم اینکه ظهر گفته شد که آتش بس برای یک هفته و برای مذاکرات تمدید شده، عربستان یه حمله گسترده در استان مارب صورت داد که هنوز از نتایجش مطلع نشدیم.

از اونور هم که انصارالله دیدن سکوتشون در مرز داره فشار رو از ارتش عربستان بر میداره، امشب به جیزان و نجران حمله کردن و تا حالا 7 تانک و نفربر رو منهدم کردن.

باید دید ماه این شب تار چه میزاید برای خورشید صبح فردا !

۲۹
آذر

پس از تسلط چند هفته پیش القاعده بر دو شهر زنجبار و جعده در شرق عدن، امروز کلاسها و برنامه هاشون هم شروع شد.

۲۹
آذر

۲۹
آذر

در بخش های متعدد، رزمندگان ایرانی، عراقی، افغان مشاهده میشن یا صداشون شنیده میشه.

به اسلحه شاهر و دوربین حرارتی اون در دست شخصی با لباس صابرین هم دقت کنید.

پ.ن:

گفته میشه تانک ظاهر شده در ثانیه 31، تانک T90 هست که برای اولین بار در عملیات خان طومان استفاده شده..

لینک دانلود کلیپ :

http://fs2.filegir.com/a7up/12417240_913695702071936_947172303_n.mp4

۲۹
آذر

پیدا شدن بمب در هواپیمای ایر فرانس که از جزیره موریس به مقصد پاریس در حال مسافرگیری بود توسط دولت کنیا تایید شد.

۲۹
آذر

لبیک یا مهدی علیه السلام

۲۹
آذر

مرد شماره یک و دو فرماندهی نیروهایی مردمی در جنگ با داعش در عراق.

۲۹
آذر

رزمندگان گروه حرکه النجبای عراق در آزادسازی خان طومان نقش ویژه ای داشتند .

۲۹
آذر

علا العدنانی، گزارشگر جنگی ارتش عراق در حین ضبط گزارش به دلیل انفجار تله انفجاری به سختی مجروح شده ولی اکنون وضعیتش پایدار شده و در بیمارستانی در بغداد بستریه.

ما که دستمون از جهاد میدانی کوتاهه، برای سلامتی وی و تمامی مجروحان و مجاهدین دعا رو فراموش نکنیم که دعا سلاح مومنه.

۲۹
آذر

الانبار با حدود 60 درصد، صلاح الدین و نینوا هرکدام با حدود 10 درصد بیشترین سهم از آوارگان رو دارن.

باز جای شکرش باقیه که اکثریت این آوارگان از نظر وضعیت سکونت شرایط خوبی دارن و در خونه های اجاره ای یا خانه فامیل ها ساکن هستن.

۲۹
آذر

با شروع مذاکرات صلح در یمن، عربستان که فرصت رو مناسب میدید با استفاده از قرارداد صلح نانوشته ناشی از آتش بس موقت بین طرفین؛ حمله ای رو در استان مارب شروع کرد که به سقوط یکی از پایگاه های نظامی در دست انصارالله منجر شد.

انصارالله هم که از حرکت ناجوانمردانه عربستانی ها دریافت که مذاکرات بهانه ای برای پوشش این عملیات بوده دو موشک قاهر به سمت پایگاههای عربستان در استان مارب شیلک کرد.

طبق ادعای طرف عربستانی که با عکس هایی هم همراه بود، یکی از موشک ها توسط موشک های پاتریوت مستقر در این استان منهدم شد اما دومی به پایگاه صافر اصابت کرد.

المسیره در خبری تلفات این موشک که گویا به محل باند هلیکوپترهای ترابری برخورد کرده رو 86 نفر اعلام کرد. المسیره اعلام کرد که 8 هلیکوپتر شینوک و تجهیزاتی که در اونها بارگیری شده هم منهدم شدند.

خبر دیگر آنکه امروز پس از گذشت 5 روز از مذاکرات آتش بس یمن در سوییس ، این مذاکرات بدون نتیجه ی خاصی پایان یافت .

۲۹
آذر

اوضاع شهر کردنشین Cizre در حال وخامته، این شهر که چند ماهه عرصه درگیری ارتش ترکیه و کردهاست این روزها با خمپاره باران و ورود تانک های ارتش به خیابانهایش به ویرانه تبدیل شده.

بسیاری از مردم که چندین هفته محاصره و درگیری رو تحمل کردن در حال خروج از شهر هستند.

۲۹
آذر

سمیر قنطار آزاده معروف لبنانی که سی سال در زندان های رژیم صهیونیستی اسیر بود، دیشب در بمباران منزلی در شهرک جرمانا در نزدیکی شهر دمشق توسط یک جنگنده اسرائیلی به فیض شهادت نائل آمد.

سمیر قنطار پس از آزادی از زندان های رژیم صهیونیستی به حزب الله پیوسته بود و به عنوان یکی از فرماندهان حزب الله در دفاع از مناطق دروزی نشین سوریه در استان های قنیطره و سویداء و نیز شهرک جرمانا نقش شایان ذکری را ایفا کرد.

ساختمونی که سمیر قنطار در بمبارانش به شهادت رسید :

۲۹
آذر

ریف جنوبی حلب:
امروز محور خان طومان در جنوب حلب صحنه درگیریهای سنگین بود که در نهایت نیروهای ارتش سوریه و مقاومت موفق شدند روستاهای قراصی، خالدیه و روستای راهبردی خان طومان از مهمترین پایگاههای جیش الفتح در جنوب حلب رو آزاد کنند.
محور اصلی حمله از شمال و شمال شرق خان طومان بود که ابتدا گردان تانک در شرق خان طومان آزاد شد و در ادامه نیروها به نفوذ به عمق خان طومان موفق به آزادسازی اون شدند. با آزادسازی خان طومان مسلحین در قراصی و اطراف قراصی هم شبه محاصره شدند و بعد از چند ساعت مقاومت مجبور به عقب نشینی از قراصی شدند.
محور خان طومان به دلیل موقعیتش و استحکاماتی که مسلحین در این منطقه داشتند از دشوارترین محورهای جنوب حلب بود.
پاتکهای سنگینی هم النصره از این محور به سمت وضیحی و گردان تانکها زد که تقریبا همگی توسط نیروهای مقاومت و در راس اونها بچه های فاطمیون دفع شد.
مسلحین از ظهر برای بازپس گیری خان طومان پاتک زدند که تا کنون نتیجه ای نداشته براشون.
قطعا این پاتک ها در روزهای آینده هم به دلیل ارزش راهبردی این منطقه ادامه خواهد یافت.در صورت تثبیت خان طومان شهرک راهبردی الزربه به شدت تحت فشار قرار می گیره و میشه در روزهای آینده منتظر عملیات نهایی برای آزاد سازی این شهرک بود.
ضمن اینکه فاصله ی ارتش با بزرگراه حلب-حماه به 2 کیلومتر رسیده و در اختیار گرفتن کنترل بزرگراه از مجاورت خالدیه تا تل حدیه در هفته های آینده برای ارتش دور از دسترس نخواهد بود.

لینک نقشه با کیفیت بالا: http://s3.img7.ir/6s8Vy.jpg۲۹
آذر

امروز نیروهای مقاومت موفق شدند با حمله ای غافلگیر کننده قراصی ، مزارع قراصی و خانطومان رو آزاد کنند .

تصاویر زیر مربوط به گزارش زنده ی علی شعیب هست که دقائقی پیش از خانطومان ارسال شد .

علی میگه خالدیه هم آزاد شده و فقط 2 کیلومتر با بزرگراه فاصله هست .

۲۸
آذر

خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق در جمع کارکنان وزارت دفاع گفت روزی بیش از 40 درصد عراق در دست داعش بود، اما امروز تنها 17 درصد در کنترل آنهاست.تا 12 ماه دیگه داعش رو در عراق به صورت کلی شکست خواهیم داد..

اگر برنامه وزارت دفاع برای غلبه بر داعش در سه محور اصلی حضور اونها (نینوا، کرکوک، الانبار) روی 12 ماه بسته شده باشه، پس تا حداکثر 6 ماه آینده باید منتظر پاکسازی استان کرکوک و قسمت عمده استان الانبار باشیم تا 6 ماه بعد به پیشروی ها در نینوا پرداخته بشه.

باز هم این برنامه 1 ساله با توجه به وضع میدانی عراق عملی بشه، خیلی عالیه

۲۸
آذر

بالاخره بعد از نزدیک به 5 سال جنگ داخلی پیش نویس قطعنامه 2254 با موضوع خاتمه دادن به جنگ سوریه با اکثریت آرا تصویب شد.
این پیش نویس با تعدیل مواضع غرب و با ساختاری کلی بدون ورود به جزییات ارائه شد که مجموعا با رویکردی منطقی و واقعگرایانه تر می تواند گامی مثبت برای خاتمه دادن به بحران سوریه تلقی شود. در بیانیه قرائت شده بر "حفظ یکپارچگی سوریه"، "حفط ساختار دولت سوریه شامل موسسات و ادارات" و "لزوم مقابله با داعش و دیگر گروههای تروریستی" تاکید شد.
برای اولین بار پیش شرطهای الزام آور غرب مبنی بر لزوم حذف رییس جمهور کنونی سوریه، بشار اسد پیش از مقابله با گروههای تروریستی و آغاز روند سیاسی حل بحران مطرح نشد. جان کری با اذعان به اینکه قصد تکرار اشتباهات در عراق و لیبی را نداریم، اظهار  کرد برکناری و جایگزینی رییس جمهور اسد فعلا از دستور کار خارج شده و اولویت غرب در سوریه شکست دادن داعش است.
از مهمترین جزییات مبهم باقیمانده ذکر کامل لیست گروههای تروریستی فعال در سوریه (که مورد توافق همه طرفها باشد) است که ایران و روسیه از مدتها قبل خواستار ارائه این لیست از سوی غرب شدند. همچنین گروههای مسلحی که حاضرند با پیوستن به رویکرد سیاسی مستقیما با دولت سوریه در پیشبرد روند مذاکره کنند، هنوز مشخص نشده اند. قطعنامه ی دیشب شورای امنیت خشم گروههای مسلح را برانگیخته. حتی در نشست ریاض که مختص معارضین سوری (با حذف کردها) بود به جز ارتش آزاد (شاخه اصلی) که نماینده ائتلاف مخالفین سوری هست، بقیه گروههای مسلح نتوانستند با اهداف معارضین سوری در ریاض ارتباط برقرار کنند یا هماهنگ شوند. مانند جبهه النصره و بسیاری از گروههای جهادی که کلا نشست ریاض را خیانت آمیز خوانده و رد کردند، یا احرار الشام به دلیل اینکه که بیانیه پایانی نشست را بر علیه مبانی فکری خود می دید حاضر به امضای بیانیه نهایی نشد.  
بزرگترین چالش شورای امنیت و طرفهای درگیر در سوریه، یافتن گروههای مسلح مستعد برای مذاکره و قبول آتش بس و نیز چگونگی حضور آنها در مذاکرات هست. جایی که قدرتمندترین گروههای مسلح فعال در سوریه از جمله داعش و النصره که تاثیر مهمی در نبردهای میدانی دارند، احتمالا بر اساس همین قطعنامه به زودی مورد هجوم یکپارچه ی بین المللی قرار بگیرند. در مورد داعش به دلیل مستقل بودنش پیچیدگی کمتری وجود دارد، اما اینکه با گروههایی مانند النصره یا احرارالشام که ستون فقرات مسلحین غیر از داعش هستند و از پشتیبانی خارجی هم برخوردارند چگونه برخورد شود، سوالات زیادی مطرح هست.
بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل با استقبال از این قطعنامه، آمادگی دولت سوریه را برای اجرای آتش بس در بیشتر مناطق کشور بر اساس تجربیات مصالحه های موفقی که در نقاط گوناگون سوریه دولت و گروههای مسلح داشته اند اعلام کرد.

http://www.nytimes.com/2015/12/19/world/middleeast/syria-talks-isis.html?_r=0
http://www.theguardian.com/world/2015/dec/18/un-security-council-agree-resolution-on-syrian-peace-process

لینک گفتگوی بشار الجعفری با المیادین در مورد قطعنامه 2253 :
https://www.youtube.com/watch?v=A12WRYsWBKk

۲۸
آذر

پس از پیشروی های نیروهای حشد و ارتش عراق در جنوب فلوجه طی 4 روز گذشته، دیروز خبر رسید که هواپیماهای ائتلاف مواضع نیروهای عراقی رو هدف قرار دادن.

اینبار اما کلیپ یا عکس از طرف نیروهای عراقی منتشر نشد و خبر قابل صحت سنجی نبود.امروز اما دواعش عکس های محل اصابت و پیکر شهدا رو منتشر کردن و مشخص شد که پس از بمباران، نیروهای داعش در محل مستقر شدن و نیروهای عراقی کمی عقب رفتن.

در بین وسائل شهدا، دوربین فیلمبرداری حرفه ای که احتمالا متعلق به خبرنگار یا گزارشگری بوده دیده میشه.

۲۸
آذر

برای اولین بار آمریکایی ها با قبول هدف قراردادن نیروهای عراقی، از بررسی این موضوع خبر دادن.

برت مک گورک نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در امور ائتلاف ضد داعش این خبر رو داده.

۲۸
آذر

دیشب مسلحین حمله سنگینی رو به سمت جبل النوبه ترتیب دادند که نیروهای ارتش و دفاع وطنی رو با به جای گذاشتن 8 شهید مجبور به عقب نشینی از ارتفاعات راهبردی جبل النوبه کرد.

حمله مسلحین با تعداد نفرات زیاد و با بهره بردن از اوضاع جوی مه آلود و ابری که پرواز بالگردها و جنگنده ها رو متوقف کرده بود، انجام شد.

مشخصا ارتش در دو روزی که جبل النوبه رو در اختیار داشت موفق به تثبیت و تشکیل خطوط دفاعی مستحکم در منطقه نشده بود. از بامداد امروز جنگنده های روس 25 حمله در این ارتفاعات انجام دادند که البته با تحرک زمینی ارتش همراه نبود.جبل النوبه مانند جبل زاهی به واسطه موقعیت راهبردی که داره، برای طرفین از اهمیت زیادی برخوردار هست. جبل زاهی قبل از اینکه دو هفته پیش توسط ارتش کاملا تثبیت بشه، 5 بار دست به دست شد.

۲۸
آذر

۲۷
آذر

اون دایره بزرگ آبی که در نقشه مشاهده میکنید، کشتار شیعیان نیجریه به وسیله ارتش و نیروهای پشتیبان اونه.

گزارش کامل: http://www.crisis.acleddata.com/nigeria-2015-update/

۲۷
آذر

بعد از اعلام خبر تشکیل ائتلاف؛ مقامات پاکستانی گفتن که اصلا اولین بار این خبر رو از رسانه ها شنیدن و اصلا باهاشون هماهنگ نشده و از ائتلاف بیرون اومدن.یمن هم که اصلا دولتی و ارتشی نداره که بخواد به ائتلاف اضافه بشه.لبنان و مالزی هم که اعلام عدم امکان شرکت در ائتلاف دادن.کلا کمتر از یه هفته بعد از اعلام تشکیل ائتلاف؛ سه عضو که یکیشون پاکستان به عنوان قدرت اتمی و تقریبا میشه گفت بهترین عضو ممکنه، اعلام انصراف کردن.

۲۶
آذر

سه جبهه بعد از حضور نظامی ایران و روس در شمال سوریه فعال شدند.

اولین جبهه شمال حماه که علیرغم پیشرویهای اولیه خوب و پشتیبانی قوی هوایی روسها با سازماندهی مجدد و قوی مسلحین و ضعف عمده ی نیروهای زمینی سوری با از دست دادن تمام مناطق آزاد شده به علاوه مورک به شکست کامل انجامید. بعد از آن نیروهای ارتش برای حفاظت از شهرهای ریف شمالی حماه آرایش کاملا دفاعی اتخاذ کردند.

در دومین جبهه، جبهه جنوب و جنوب شرقی حلب با حضور نیروهای متحد ارتش سوریه، یعنی نیروهای سپاه و گروههای زیر مجموعه سپاه و همچنین حزب الله لبنان در ریف جنوبی و نیروهای ارتش به فرماندهی سهیل حسن در جبهه جنوب شرقی، پیشرویهای خوبی حاصل شد.

تاکنون بخش مهمی از اهداف در آن جبهه شامل شکستن محاصره فرودگاه کویرس، آزادسازی مساحت وسیعی از مناطق جنوبی حلب شامل شهرکهای راهبردی الحاضر و العیس محقق شده و عملیات همچنان استمرار دارد.

اما درخشان ترین جبهه برای ارتش سوریه بدون شک جبهه دشوار شمال لاذقیه هست.

در این جبهه نیروهای ارتش سوریه شامل نیروهای زمینی و یگان هایی از تکاورهای دریایی و همچنین نیروهای دفاع وطنی حضور دارند. این جبهه به دلایل زیر دشوارترین جبهه جنگ در شمال سوریه است:

1- از لحاظ عوارض مناطق درگیری که مناطقی کوهستانی و جنگلی هستند.

2- بیش از سه سال زبده ترین و خطرناکترین تروریستهای خارجی شامل نیروهای چچنی ، قفقاز،ازبک، ترکستانی و ...با ورود از خاک ترکیه کوهستانهای جنگلی صعب العبور شمال لاذقیه پایگاههای قدرتمندی ایجاد کردن.

از دلایل پیشرویهای خوب و مستمر ارتش در این جبهه می توان به پشتیبانی هوایی عالی روسها شامل جنگنده ها و بالگردها،آتش زمینی قوی با استفاده از آتشبارهای گراد نسل جدید و آتشبارهای حرارتی TOS1 و همچنین استفاده از نیروهای با کیفیت و آشنا به منطقه از سوی ارتش سوریه اشاره کرد که باعث شده عرصه بر مسلحین در شمال لاذقیه تنگتر بشه.

جبهه شمال لاذقیه رو میشه به سه قطاع شرقی، میانی و غربی تقسیم کرد.

تاکتیک ارتش پیشروی در دو قطاع شرقی و غربی بوده تا نهایتا با در اختیار گرفتن ارتفاعات مشرف بر مناطق میانی، اون مناطق هم تحت فشار قرار گرفته و راحت تر آزاد بشن، به همین دلیل بیشتر پیشرویها در این قطاع های شرقی و غربی بوده.

قطاع شرقی از جبل کتف تا المغیریه، قطاع میانی از المغیریه تا الکوم و قطاع غربی از جبل النوبه تا نبع المر و گذرگاه کسب در مرز ترکیه در نظر گرفته شدن.

مهمترین مناطق آزاد شده قطاع شرقی شامل :

جبل الکتف، جب الزعرور، رویسه اسکندر، کتف ساعور، روستای عکو و بلندیهای اطراف آن، منطقه عرافیت، کل بلندیهای جب الاحمر (شامل 6 بلندی)، کتف الغدر، کتف الغنمه و رویسه الدیبات.

مهمترین منطقه آزاد شده ی قطاع میانی روستای کفر دلبه واقع در جنوب شرقی روستای سلمی هست.

و مهمترین مناطق آزاد شده ی قطاع غربی شامل :

جبل النوبه، جبل الزویک، روستاهای غمام و دغمشیله و ارتفاعات محیط بر آنها، دیر حنا، جبل الکوز، غابات فرنلق، برج زاهی، جبل زاهی، عطیرة و جبل العزر هستند .

روستاهای سلمی و ربیعه دو پایگاه اصلی مسلحین به ترتیب در جبل اکراد و جبل ترکمان هستند که شرایطی مشابه با الزربه و خان طومان در ریف جنوبی حلب دارند. در هر دوجبهه ارتش و متحدانش تونستن خودشون رو به نزدیکی این مناطق مهم برسونن اما شرط تکمیل موفقیت آمیز عملیات در شمال لاذقیه و جنوب حلب، فتح این مناطق و پایگاههای مسلحین هست.

لینک با کیفیت (5مگ) نقشه مشخص کننده مناطق آزاد شده :

http://www.mediafire.com/convkey/f75a/hy9fz171ck5914yzg.jpg