در مورد زبدانی و ربطش به مساله ی فوعه و کفریا ادعاهایی از طرف تروریستها و هوادارانشون و یه سری آدمهای کم اطلاع که صرفا دیدشون به مناقشه ی سوریه دید سیاسی یا تفننی هست، مطرح شده..

یکبار برای همیشه قصد داریم اوضاع رو شفاف و واضح تببین کنیم:

۱- عملیات زبدانی مثل عملیات القصیر و نبرد بزرگ القلمون با هدف پاکسازی مرز لبنان-سوریه از گروههای مسلح و همچنین تامین امنیت ریف شمالی دمشق با توجه به مصالحه در وادی بردی،مضایا و سرغایا در منطقه ی زبدانی شامل کوهستانهای شرقی،شمالی،سهل زبدانی و شهر الزبدانی دو ماه و نیم پیش در مساحت ۲۵ کیلومتر مربع آغاز شد. در حال حاضر مساحت تحت کنترل مسلحین به کمتر از ۲ کیلومتر مربع رسیده که حدود نصف مساحت شهر هست..به عبارتی شهر از نظر نظامی تقریبا سقوط کرده محسوب میشه و اعلام خبر آزادسازی کامل شهر قریب الوقوع هست

۲-ادعای تکفیریها مبتنی بر کشتار غیرنظامیان «اهل سنت» در زبدانی به دست حزب الله (تاکید می کنن حزب الله) دروغ مضحکی بیش نیست. هر چند اونها قبلا هم در قصیر و یبرود و قلمون سعی کردن از این حربه تبلیغاتی استفاده کنن ولی درایت و مدیریت حزب الله در انجام عملیات نظامی و تفکیک غیرنظامیان از مسلحین این نقشه شون رو نقش بر آب کرده. افرادی که با جنگ رسانه ای این جماعت آشنا هستن میدونن که با آموزشهایی که فعالان رسانه ای مخالفین دیدن و البته امکانات و پشتیبانی قوی، به راحتی از قربانیان غیرنظامی به مثابه ابزاری برای نیل به اهدافشون استفاده می کنن. نمیشه از این مساله چشم پوشی کرد که ارتش سوریه هم با اشتباهات و جنایتهایی که انجام داده،خوراک خوبی برای این افراد تهیه کرده.

۳- دو گزارش مفصل هست از المانیتور (که موضع مخالف حکومت سوریه داره) با فعالان محلی اهل زبدانی و مضایا هم صحبت شده توش.حاوی اطلاعاتی هست که کاملا شرایط رو از زبان مخالفین شفاف بیان می کنن.در گزارش اول که مربوط به دو ماه پیش هست،محسن برهان،فعال مخالفین اذعان کرده که ارتش در حال تخلیه ساکنین زبدانی به مناطق تحت کنترل خودش هست..و اینکه مردم زبدانی مسلحین رو مقصر در بمباران زبدانی می دونن و دوست دارن با اتمام جنگ به خانه هاشون برگردن.

درگزارش دوم که مربوط به ۵ روز پیش هست، مجددا تایید می کنه که ۲۰ هزار نفر از اهالی زبدانی که مخالف دولت هم هستن از زبدانی به مضایا نقل مکان کردن تا جمعیت مضایای ۲۰ هزار نفری به ۴۰ هزار نفر برسه.جالب اینجاست که منابع مخالفین با این ادعا حزب الله شهروندان اهل سنت را جابجا می کند تا بافت مذهبی! منطقه را تغییر دهد و به خواست ایران سوریه را تجزیه کند،در واقع اذعان می کنند که حزب الله دست به کشتار غیرنظامیان نمی زند که نقض ادعاهایشان در بیانیه هایی هست که مرتب منتشر می کنن..

نبیل جدید تحلیلگر نظامی وابسته به مخالفین در این گزارش همین ادعا رو در مورد جابجایی شهروندان زبدانی تکرار می کنه.

۳-نبیل جدید صریحا یکی از اهداف حزب الله از عملیات زبدانی رو علاوه بر در اختیار گرفتن کنترل مرز لبنان-سوریه، کاهش فشار و رهایی غیرنظامیان فوعه و کفریا با استفاده از برگ محاصره ی مسلحین زبدانی ذکر کرده.حمله زمینی به فوعه و کفریا منحصر به بعد از عملیات زبدانی نبوده..حتی قبل از سقوط ادلب و محاصره ی کامل فوعه و کفریا هم النصره اقدام به حمله زمینی با انتحاری به سمت فوعه داشت..

پس از محاصره و قبل از عملیات زبدانی هم درگیری زمینی در الصواغیه و دیرالزغب بین مدافعین و مسلحین در گرفت که در همین صفحه پوشش دادیم.پ

س هجوم وحشیانه ی مسلحین جیش الفتح و النصره به فوعه و کفریا و اون بیانیه مضحک با عنوان نصرة لزبدانی یه جورایی نعل وارو بوده برای شکست طرح حزب الله.

۴- شرایط در فوعه و کفریا هیچ شباهتی به زبدانی نداره..

در فوعه و کفریا مردم غیرنظامی بر خلاف زبدانی نمیتونن از شهرکها خارج بشن و به مناطق امن برن،چون مسلحین اجازه نمیدن..کثیفترین و غیرانسانی ترین وجه عملیات مسلحین در فوعه و کفریا هم همین هست..دوستانی که زبان عربی بلدند سری به صفحات خبری و پروفایلهای مخالفین سوری از طیف های مختلف بزنن و به چشم خودشون ببینن که متاسفانه مسلحین و طرفدارانشون در سلاخی مردم فوعه و کفریا حتی زنان و کودکان کاملا هم نظرن.

۵- در آتش بسی که از امروز ظهر منعقد شد، و مذاکرات در ترکیه بین نماینده ایران-حزب الله و ترکیه-احرارالشام انجام گرفت، حزب الله برگ مضایا رو هم رو کرد تا مسلحین برای قبول توافق تحت فشار بیشتری قرار بگیرن..

حالا اگر زبدانی هم کاملا آزاد بشه، گزینه ی بعد حزب الله در مذاکرات محاصره ی کامل مضایا و وادی بردی و تکرار روند زبدانی برای اون منطقه اس.

6- پذیرفتن راه حل پیشنهادی خیرخواهانه ایران-حزب الله برای دو طرف برد محسوب میشه که دو بار تا حالا مسلحین رد کردن به خاطر اختلافات درونی و..

در حال حاضر توپ در زمین احرارالشام هست و باید به عنوان بزرگترین گروه مسلح سوری که ادعا داره تکفیری هم نیست، تصمیم سرنوشت سازی بگیره..

با قبول توافق و صلح هم مردم فوعه و کفریا نجات پیدا می کنن،هم مسلحین زبدانی و هم ساکنین مضایا آواره نمیشن..

رد کردن توافق هم به معنای این هست که احرارالشام رسما در کنار داعش و النصره قرار می گیره به عنوان یک گروه تروریستی که دست به نسل کشی طایفه ای-مذهبی زده..