داعش به همون سرعتی که ده ماه پیش در اطراف کوبانی پیشروی کرد الان در حال فروپاشی و عقب نشینی هست.

داعش ده ماه پیش به سرعت پس از تصرف ریف حلب شرقی از سمت منبج و جرابلس به سمت کوبانی حرکت کرد و پس از محاصره و ورود به بخش هایی از شهر، بعد از چهار ماه درگیری سنگین توسط کردها و مزدوران موسوم به ارتش آزاد از شهر عقب رانده شد.

south Kobane colored copy

در این میان بمباران ائتلاف غربی-عربی هم نقش بسیار مهمی در عقب نشینی داعش ایفا کرد، ورود نیروهای پیشمرگه عراق از طریق ترکیه به کوبانی هم در تغییر معادله تاثیر غیرقابل انکاری داشت.

پس از آزادسازی کوبانی در دو هفته پیش، داعش طی این مدت کوتاه از بسیاری از روستاهای اطراف کوبانی عقب نشینی کرده که تا 150 روستا هم گفته شده.

ریف جنوبی و غربی کوبانی شاهد بیشترین پیشروی از سوی کردها و مزدوران موسوم به ارتش آزاد بوده. طی 48 ساعت گذشته داعش تله طیاره، ارتفاعات استراتژیک مشرف به صرین به همراه سیلوهای صرین و انبار غله رو از دست داد، همچنین امروز داعشی ها از روستای دادلی در جبهه شیوخ هم عقب نشینی کردند.

با سکوت مطلق رسانه ای داعش، رسانه های وابسته به کردها و مزدوران موسوم به ارتش آزاد از فرار داعشی ها از مناطق صرین و شیوخ به سمت منبج خبر میدن. با این سرعت عقب نشینی باید طی روزهای آینده شاهد از دست رفتن مناطق بیشتری از قلمرو داعش در ریف حلب شرقی هم باشیم.