حملات سنگین گروههای تروریستی پنج‌شنبه شب به کاظمین و مناطقی از شمال بغداد که با هدف نفوذ و اشغال این مناطق انجام شد، ناکام ماند، اما پنجشنبه شب طوفانی و خونینی را برای اهالی منطقه به جا گذاشت.

گروههای تروریستی ابتدا با حملات گسترده انفجاری و خمپاره ای به کاظمین و منطقه الکریعات در شمال بغداد، تلاش کردند به زندان و برخی مراکز امنیتی و نظامی این منطقه نفوذ کنند و این مراکز را به اشغال خود در آورند.
سرتیپ 'سعد معن' سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد، پس از گذشت چند ساعت از شروع عملیات و حوادث رخ داده در ساعات پایانی پنج‌شنبه شب از کشف و خنثی سازی یک عملیات بزرگ تروریستی در شمال بغداد خبر داد که هدف آن، گشودن درهای کمپ العداله و زندان کاظمین در همان محل و نیز اشغال برخی نهاد های امنیتی و نظامی، از جمله مرکز استخبارات بوده است.
عملیات تروریست ها، با انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در کاظمین که تعدادی کشته و مجروح داشت، شروع شد و این منطقه از بغداد به سرعت در وضعیت اضطراری قرار گرفت و در ادامه چندین گلوله خمپاره بر روی پل منطقه الکریعات در شمال بغداد فرود آمد.
در آن ساعت های پایانی پنجشنبه پل الائمه بر روی دجله نیز که دو منطقه کاظمین شیعه نشین و الاعظمیه سنی نشین را از هم جدا می کند، هدف خمپاره قرار گرفت و حملات به میدان الجواد کاظمین نیز ادامه یافت.
برخی منابع گفته اند که هدف تروریست ها گشودن درهای زندان العداله در کاظمین بوده است که در آن زندانیان خطرناک وابسته به داعش نگهداری می شوند.
در جریان این حملات به کاظمین، چندین خمپاره در مقابل رستوران ها در خیابان های اطراف حرم ، میدان الجواد، نزدیک ساختمان اوقاف اهل سنت وکمپ العداله فرود آمد.
دستکم 4 خودروی بمب گذاری شده نیز در مناطق شمال بغداد منفجر شد و یک خودرو نیز کشف و توسط نیروهای امنیتی منفجر شد و در عین حال دو تن از عوامل انتحاری که قصد نفوذ به داخل مراکز امنیتی را داشتند، دستگیر شدند.
حیدرالزاملی وزیر دادگستری نیمه های شب گذشته و بعد از حملات به کاظمین و زندان العداله، با مدیران زندان های عراق، به ویژه زندان هایی که محل نگهداری تروریست های خطرناک است، تماس گرفت و از آنان خواست که اقدامات و مراقبت های ویژه امنیتی را بکار بندند.
به گفته وی همه زندان های عراق تحت کنترل است و نگرانی وجود ندارد.
در همین حال 'حیدر السعدی' یک سخنگوی وزارت دادگستری ، در پاسخ به رسانه های عراقی ، گزارش های مبنی بر فرار زندانیان زندان العداله را تکذیب کرد و گفت این زندان تحت کنترل کامل نیروهای امنیتی قرار دارد.
حملات پنج‌شنبه شب، به کاظمین خلاصه نشد، بطوری که منطقه الاسکان در شمال غرب بغداد نیز هدف حملات تروریستی قرار گرفت.
افراد مسلح یک خودرو بمب گذاری شده را نزدیک مقر یکی از گروههای مسلح مردمی که نیروهایش سرگرم جنگ با داعش هستند، منفجر کردند.
در این انفجار نیز گفته شده که دستکم دو تن کشته و 6 نفر زخمی شده اند. قربانیان این حادثه از نیروهای داوطلب مردمی بوده اند.
حملات تروریستی از طریق انفجار خودروهای بمب گذاری شده و عملیات انتحاری تا پاسی از شب گذشته ادامه یافت به طوری که اهالی منطقه حی العامل در جنوب بغداد نیز از این حملات در امان نماندند.

روز جمعه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، با حضور در بیمارستانی در منطقه کاظمین از مجروحان حوادث پنج‌شنبه عیادت کرد.

َalen