برای بررسی جبهه های درعا و مخصوصا قنیطره نمی توان از نقش پررنگ اسرائیل غاصب چشم پوشی کرد .

جنگ ناجوانمردانه ای که بر علیه کشور سوریه برپا شده و پمپاژ نیرو و اسلحه و انواع مهمات که توسط غرب و همسایگان این کشور انجام میشود ؛ برای مقابله نیاز به ابزارهای نرم و سخت فراوانی دارد .. نیروی انسانی نفش بسیار مهم و تعیین کننده ای در این بین ایفا میکند و این مقوله ی نیروی انسانی به خوبی در استانهای جنوبی سوریه قابل لمس و مشاهده است .

به گونه ای که بعلت تعدد جبهه ها و کمبود نیروی انسانی ، استان های جنوبی از ابتدای درگیری های سوریه همواره از این موضوع رنج کشیده اند و در مظلومیت تمام مقابل حملات و هجمه های دشمن پایداری کرده اند .. هرچند که در این چند ماه اخیر ارتش مجبور به عقب نشینی از خیلی شهرها و روستاها و پایگاه ها شده است .

 

خبرهای این روزهای استان درعا و گذرگاه مرزی اردن و مناطقی مانند نصیب و .... به خوبی بیانگر این ماجرا و خطر سقوط کامل این شهرهاست .

در قنیطره اوضاع کمی فرق میکند . پس از آنکه در ماه های اخیر ارتش سوریه منفعلانه عمل کرده و از تعداد زیادی از مناطق به سمت مناطق بلندتر و استراتژیک عقب نشینی کرد ؛ این روزها برای بدست آوردن دوباره ی ابتکار عمل ، حملاتی را به سمت شهرهای الحمیدیه و الصمدانیه الغربیه ترتیب داد ..

قنیطره از اهمیت بالایی برخوردارست و وجود سامانه های دفاعی و رهگیری و شناسایی در بلندی های استراتژیک بر این اهمیت این منطقه می افزاید . زمانی که از درگیری های این منطقه صحبت میشود ؛ نمیتوان از نقش پررنگ اسرائیل در کمک های مستقیم و غیر مستقیم این رژیم به مسلحین تروریست چشم پوشی کرد .

اسرائیل رسما وارد نبرد شد و درعملیات ماه گذشته ی مسلحین به نام مغیرات الصبحا که منجر به تصرف گذرگاه قنیطره شد ، پایگاههای ارتش مستقیما توسط اسرائیل بمباران شد .

بمبارانهایی که مراکز فرماندهی ، انبارهای مهمات ، توپخانه و ..... را هدف قرار داد به گونه ای که عملا باعث ناتوان شدن توپخانه ی ارتش در هدف قرار دادن مناطق درحال پیشروی مسلحین شد  به دنبال آن مناطق کوم باشا ، مجدولیا ، عقربا ، مال ، تل المال ، مسحرة ، تل مسحرة ، کفرنسیج وحمریت یکی پس از دیگری سقوط کردند ...

بعد از این مناطق الحمیدیه مورد هدف قرار گرفت و پشتیبانی و لجستیک از از طرف اسراییل از سمت جباثا الخشب و به کمک پوشش جنگلی موجود بین دوشهر به حمیدیه انجام شد.

با این حال به دلیل در اختیار داشتن بلندی های استراتژیک منطقه مانند تل کروم و تل شعار که خط اول دفاعی بحساب می آیند ، مسلحین قادر به پیشروی بیشتر در این محور نیستند و ارتش دید آتش کامل و مناسبی به روی مناطق و راه های عبوری مسلحین دارد.

 

در هر صورت ارتش دیروز عملیاتی به نام زلزال القنیطرة  برای بدست گرفتن ابتکار عمل به سمت محورهای صمدانیه ی غربی و الحمیدیه آغاز کرد ؛ این حملات توسط توپخانه و از بلندی تل کروم پشتیبانی شد که خبرها حاکی از تصرف صمدانیه غربی دارد ولی درگیریهای حمیدیه همچنان ادامه دارد و از طرف دیگر برای تضعیف مسلحین مستقر در الحمیدیه یگان های دیگری از ارتش راههای امداد و لجستیک مسلحین را بین این شهر و جباثا الخشب مورد هدف قرار میدهند .

 

لازم به ذکر است که مسلحین اهداف خود را در قنیطره ایجاد راههای عبوری و متصل کردن مناطق تحت سیطره ی خود به ریف غربی دمشق بیان میکنند .البته در گذشته هم گفته شد که این امر برای مسلحین بسیار سخت و دشوار است ، از دلایل آن میتوان به وضعیت جغرافیایی منطقه ، دست برتر ارتش به جهت در اختیار داشتن بلندی های استراتژیک ،  پیچیدگی های چینش مواضع ارتش که به منظور مقابله با اسرائیل از گذشته انجام شده بود ، تاکتیک جداسازی و ایزوله کردن مناطق مختلف مسلحین در ریف غربی دمشق بخصوص ریف کسوه و ..... اشاره کرد .

در روزهای آینده مشخص خواهد شد که زلزله ی قنیطره (زلزال القنیطرة) برای مسلحین چند ریشتر خواهد بود ...

به امید پیروزی های بیشتر انشالله .