دادگاه عالی فدرال نیجریه حکم به آزادی شیخ زکزاکی داد.

طبق این حکم تا ۴۵ روز آینده دستگاه امنیتی نیجریه موظف به تامین محل اقامت خانواده و تحویل ایشان و همسرشان به پلیس شد.
قابل ذکر است که شیخ زکزاکی و همسرشان حدود یک سال قبل پس از یورش خونین ارتش به مراسم شیعیان، توسط نیروهای ارتش بازداشت شدند و طی یک سال گذشته در بازداشت غیرقانونی به سر برده و تفهیم اتهامی صورت نگرفت. طی این حمله ارتش، نزدیک به 350 نفر از شیعیان حاضر در مراسم به شهادت رسیدند.
همچنین امسال هم در مراسم عزاداری اربعین حسینی، نزدیک به 100 نفر از شیعیان نیجریه توسط ارتش به شهادت رسیدند.

بنابراین به گفته فالانا وکیل شیخ زکزاکی، دادگاه، بازداشت ایشان را غیر قانونی دانسته و ایشان را مبراء از هر گونه آزار در محل زندگی و فعالیت خود تشخیص داده. دستگاه امنیتی نیجریه موظف به تامین آسیب های وارده و تأمین محل اقامت خانواده شیخ زکزاکی شده، چرا که محل زندگی و فعالیت ایشان به طور کامل توسط ارتش تخریب شده است.

همچنین دادگاه، دستگاه امنیتی را محکوم به پرداخت حدود 160 هزار دلار به شیخ زکزاکی و همسرشان بابت خشونت و بازداشت غیرقانونی کرده است.

حمله خونین ارتش نیجریه در سال گذشته به تجمع شیعیان و بازداشت رهبر شیعیان، در حالی بود که فعالیت مرکز اسلامی تحت مدیریت شیخ زکزاکی کاملا قانونی بوده و اساس فعالیت ایشان و مجموعه های تحت نظر ایشان کاملا مسالمت آمیز بود. شاهد این مدعا آن است که در حمله ارتش در سال گذشته، هیچ پاسخ مسلحانه ای به حملات بی رحمانه ارتش داده نشد و اساسا چنین امکانی هم فراهم نشده بود. و اتهامات مربوط به تلاش برای ترور فرماندهان ارتش نیجریه کاملا بی اساس بوده.

تنها گزینه مطرح، تطمیع و فشار طرف های خارجی بر دولت نیجریه بود که طبیعتا اشاره به نام دولت سعودی دارد. عربستان بعد از به قدرت رسیدن سلمان، بخصوص بعد از بحران یمن به طور فعالانه سعی در مقابله همه جانبه با ایران داشت که برخورد با شیعیان سراسر دنیا ( بعنوان متحدان ایران ) از جمله این اقدامات بود. در مورد نیجریه هم رفت و آمدها و ارتباطات ویژه ای که دستگاه خارجه و اطلاعاتی عربستان با نیجریه قبل از این حمله ارتش برقرار کرده بود، این گمان را تقویت میکند.

بهر حال امید می رود این تصمیم دادگاه نیجریه یک تصمیم همه جانبه در داخل حاکمیت باشد و شاهد سرباز زدن ارتش نباشیم و رهبر شیعیان نیجریه را آزاد ببینیم ...