از همان ابتدای حرکت این ناو از #روسیه، بحث های فراوانی در مورد عملکرد آن به وجود آمد. از جمله تصاویری که کوزنتسف را در حالی نشان می داد که دود سفید رنگی از آن خارج می شد و تا کیلومترها ادامه داشت. تا آنجا که این موضوع دستمایه طنز رسانه های غربی شد و این ناو را به "ماشین بخار" تشبیه کردند.

اما دلیل فنی این موضوع به تکنولوژی قدیمی کوزنتسف برمیگردد. نیرو محرکه این ناو غیر #اتمی بوده و با سوخت مازوت کار می کند که امروزه با وجود موتورهای هسته ای به نوعی منسوخ شده به حساب می آیند. و البته هزینه های عملیات این ناو هم که یک بار به طور کامل بروزرسانی شده، قابل توجه است.

طبق گزارشات موجود، در این عملیات ۴ میگ۲۹ و ۶ تا ۸ سوخو۳۳ سوار بر عرشه این ناو حضور داشت که با تعدادی بالگرد رزمی و شناسایی و نجات همراه شده بود. سوخو۳۳ ها کمی قبل از این عملیات، به کیت  SVP-24-33 بروزرسانی شده بودند تا توانایی حمله به اهداف زمینی را افزایش دهد.

در ۱۴ نوامبر یعنی یک روز قبل از آغاز حملات جنگنده های این ناو، یک فروند میگ۲۹ که از عرشه ناو برخواسته بود براثر اتمام سوخت سقوط کرد! کابل های نگهدارنده ناو دچار مشکل شده بودند و فرماندهی ناو تصمیم میگیرد جنگنده منتظر تعمیر کابل ها بماند، اما تعمیر کمی بیشتر به طول می انجامد و سوخت جنگنده تمام می شود. این درحالی است که جنگنده می توانست موقتا در پایگاه لاذقیه فرود بیاید.

فردای آن روز حملات جنگنده های کوزنتسف به مناطق شرق حمص ( علیه داعش ) و حلب و ادلب ( علیه مسلحین ) آغاز شد.

 ۳ دسامبر هم یک فروند سوخو۳۳ بعد از یک بار فرود ناموفق، وقتی برای بار دومین فرود خود تلاش میکند، کابل های نگهدارنده آسیب می بینند و جنگنده به درون آب سقوط می کند.
بعد از این اتفاق فرماندهی نظامی روسیه، دستور می دهد تا برطرف شدن مشکل فنی ناو، کلیه جنگنده های موجود بر عرشه کوزنتسف به پایگاه حمیمیم منتقل شوند تا از آنجا به عملیات رزمی خود ادامه دهند.

و نهایتا در ابتدای سال ۲۰۱۷ با اعلام #آتش_بس سراسری، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد کوزنتسف از سوریه عقب نشینی خواهد کرد.

بنابر اعلام فرمانده نظامی روسیه در سوریه، جنگنده های ناونشین روسیه ظرف حدود دو ماه، مجموعا ۴۲۰ سورتی عملیات انجام دادند که اکثر آنها در شرایط بد آب و هوایی و ۱۱۷ سورتی هم در شب انجام شده است که مجموعا ۱۲۵۲ هدف طی این حملات نابود شده اند.

در مجموع با توجه به پهلو گرفتن این ناو در ساحل لاذقیه، یعنی همان جایی که پایگاه حمیمیم واقع شده و با توجه به تعداد کم جنگنده های رزمی بر روی عرشه این ناو، راه انداختن کوزنتسف از روسیه و عبور از سواحل انگلیس و شمال افریقا بیشتر یک حرکت نمادین و سیاسی بوده تا یک حرکت برمبنای محاسبات نظامی.

کما اینکه روزهای گذشته هم شاهد بودیم که این ناو در راه بازگشت به لیبی رفته تا آنجا هم نقش نمادین حضور روسیه را در شمال افریقا ایفا کند.

جهاد_رضا