🔻 بررسی تحولات اخیر حماه
🔻 دلایل شکست عملیات مسلحین
🔻 بررسی احتمالات پیش رو

◀️ از زمان آغاز عملیات مسلحین در شمال حماه حدود یک ماه می گذرد. این عملیات با محوریت هیأت #تحریرالشام و گروه های نزدیک به #النصره انجام گرفت که در واقع اولین عملیات آنها بعد از جدایی از #احرارالشام بود.

در ابتدای حمله توانستند با استفاده از موج انتحاری و انغماسی ظرف 24 ساعت مناطق مهمی را به تصرف خود دربیاورند که از آن جمله شهرک های معردس، صوران و خطاب بود. سقوط این مناطق عمدتا به دلیل ضعف نیروهای پدافندی موجود در شمال حماه بود که دلیل آن هم درگیری نیروهای زبده و کارآمد ارتش سوریه در جبهه های دیگر از جمله تدمر، و شرق ( دیرحافر ) و غرب حلب بود.
بعد از رسیدن نیروهای کمکی شرایط تغییر کرد و مناطق از دست رفته ( خطاب، معردس و صوران ) یکی پس از دیگری آزاد شد و نهایتا امروز ارتش سوریه توانست "طیبه الامام" را که در عملیات قبلی مسلحین سقوط کرده بود آزاد کند.

◀️ دلایل شکست مسلحین:
- مقاومت شدید و عدم پذیرش مسلحین توسط اهالی منطقه، خصوصا اهل سنت #قمحانه و مسیحیان #محرده باعث شد تا موج اصلی حمله دفع شود و تلفات سنگین مسلحین در قمحانه باعث عقب نشینی آنها شد.

- حفظ ارتفاع راهبردی زین العابدین (ع) که کل شهرکهای اطراف را زیر دید و آتش دارد. """ بالای این ارتفاع قدمگاهی است که به امام سجاد (ع) نسبت داده می شود."""

- تزریق نیروهای زبده ارتش سوریه از جمله نیروهای "نمر" و همچنین حضور قدرتمند نیروهای مقاومت از جمله #فاطمیون، #زینبیون، مقاومت عراق، و هدایت فرماندهان ایرانی.

- پشتیبانی آتش سنگین توپخانه و موشکی و نیرو هوایی که راهی جز عقب نشینی برای مسلحین باقی نگذاشت.

◀️ احتمالات پیش رو
به نظر می رسد حضور نیروها و پشتیبانی موجود در شمال حماه ادامه پیدا کند و حداقل آزادی شهر مهم #حلفایا جزو اهداف قطعی باشد. در صورت آزادی حلفایا باید امیدهای مسلحین برای شمال حماه را پایان یافته دانست.
البته باید گفت تا زمانی که مورک، کفرزیتا و لطامنه پاکسازی نشود، همچنان شمال حماه محل تجمع و عملیات مسلحین خواهد بود.
به همین دلیل پیشروی ارتش سوریه و #مقاومت تا شمال #مورک و خان شیخون مورد انتظار و توقع است.

جهاد_رضا