از ابتدای شروع بحران سوریه تا کنون اسرائیل هیچگاه خوشحالی خود را اوضاع بحرانی سوریه پنهان نکرده است چراکه به طور سنتی سوریه یک دشمن قوی و یک تهدید مرزی برای اسرائیل بوده است. از منظر امنیت ملی این رژیم جعلی  پر التهاب ترین و مهمترین نقطه مرزی بلندیهای جولان و مرز مشترک این رژیم با کشور سوریه است ؛ اسرائیل فاقد عمق استراتژیک کافی است و اهمیت ارتفاعات هم بر هیچکس پوشیده نیست زیرا برتری محسوسی به دارنده آن در نبردهای احتمالی می دهد.

از سوی دیگر اسرائیل در چند سال اخیر سعی کرده تا با ایجاد منطقه ای حائل میان خود و محور مقاومت در بلندیهای جولان که هم مرز استان قنیطره سوریه است ارتش و نیروهای مقاومت را از مرزهای خود دور نگه دارد. در واقع تروریست های حاضر در منطقه جولان خواسته یا ناخواسته در حال پاسداری از سرزمین صهیونیسم هستند.

گاه و بیگاه اسرائیل به بهانه های مختلف اقدام به حمله به مناطق مختلف سوریه کرده است ولی پاسخ سوریه به علت برخی مسائل خویشتنداری بوده است اما آخرین حملات این رژیم به سوریه با وضعیتی جدید روبرو شده است. فارغ از اینکه منتقدین معتقدند استفاده سامانه های قدیمی همچون اس۲۰۰ توان هدفگیری هواگردهای به روز رژیم صهیونیستی را ندارد لیکن این مسئله فاقد اهمیت در این مورد خاص است.

آنچه که اکنون دارای اهمیت است تصمیم سوریه برای واکنش سخت و عملی به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی است، واکنشی که طلیعه ظهور معادلاتی نوین در سوریه میباشد. امروز ارتش سوریه دیگر قصد ندارد در برابر تجاوز دشمن سکوت پیشه کند و تصمیم به واکنش شدید دارد.

اسرائیل به عنوان موجودیتی که دکترین وحشت بر آن موثر است با وضعیت جدیدی روبرو شده است. سوریه و محور مقاومت سعی بر پاکسازی استان قنیطره دارند و تلاش میکنند مرزهای اسرائیل را بیش از پیش در دسترس خود قرار دهند. شاید واکنش آمریکا در استان دیرالزور نیز در قالب همین پازل باشد. اما می توان مدعی شد هماهنگونه امام مقاومت گفته اند برنده این نبرد کسی خواهد بود که اراده قویتری از دیگران داشته باشد. طرفی پیروز میدان خواهد بود که اراده خود را بر طرف یا طرفین دیگر تحمیل کند. امروزمحور تکفیری تروریستی تحت حمایت غرب به بن بست نظامی رسیده و به آرامی در حال از دست دادن مناطق نفوذ خود است. هر روز محلات و مناطق بیشتری در حال ورود به طرح مصالحه با دولت هستند که اصل غیر مشروع بودن دولت بشار اسد را در فهوای کلام رد کرده و به دولت سوریه رسمیت می دهد.

آمریکا با دخالت در سوریه در تلاش است از تمام گروه ها و ابزارهای لازم برای از پا در آوردن دولت رسمی و قانونی سوریه استفاده کند ؛ جنگ ، حمایت پشت پرده ، بمباران اشتباهی نیروهای ارتش سوریه و حتی آتش بس در واقع تنها ابزارهای مختلف آمریکا برای تغییر تاکتیک ها هستند اما طرح کلی آمریکا تغییر ناپذیر است.

نصر