حملات هوایی روسیه که از چند روز قبل در مناطقی از سوریه آغاز شده با تحرک زمینی خاصی از طرف ارتش سوریه همراه نبوده.

در چند روز اخیر از طرف داعش و بقیه مسلحین خبرهایی منتشر شده مبنی بر انتقال تدریجی مقرهای گروههای مسلح به داخل شهرها و مناطق مسکونی و کم کردن تجمعات در خارج از شهرها از بیم حملات هوایی ارتش روسیه.

این شرایط جدید در صورتیکه ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی قوی روسها حمله زمینی گسترده ای رو تدارک ببینه به دلیل تضعیف مسلحین در خطوط واصل بین شهرها و مناطق مسکونی شرایط مثبتی هست اما اگر در هفته های آتی با حمله زمینی گسترده و موثر توام نشه، به تدریج تاثیر این حملات هوایی کم خواهد شد و به دلیل استقرار و استتار مسلحین در داخل شهرها به جای تلفات نظامی، تلفات غیر نظامی افزایش خواهد یافت..

این مساله در ادامه ، فشار غرب و متحدینش رو با اهرم حقوق بشری بر روسیه زیاد می کنه و عملا نتیجه ای برای ارتش سوریه در بر نداره..

قنیطره:

ارتش سوریه از بامداد امروز عملیات نظامی را در محدوده ای به عرض 6 کیلومتر و عمق 2 کیلومتر در قنیطره با هدف تسلط بر تل احمر، قبع الکسار و طرنجه شروع کرد و موفق شد بیشتر مساحت مزرعه امل را بازپس گیرد و بر خط امداد تل احمر مسلط و بر گروهان شعبان از نظر آتش مشرف شود.

ارتش در حمله ی امروز منطقه را با بیش از 800 بمب و موشک و خمپاره هدف قرار داد و بیش از دویست نیروی ارتش در عملیات زمینی حاضر بودند. مسلحین از دفع حمله ی ارتش به تل احمر خبر دادند.

این عملیات بعد از عملیات کم اثر دیروز ارتش صورت گرفت که نتیجه خاصی در بر نداشت. از شدت درگیریها کم شده و با توجه به اینکه هنوز به هدفش در بازپس گیری تل احمر نرسیده احتمالا حمله در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت.

دیرالزور:

ارتش سوریه حمله سنگین داعش به فرودگاه دیرالزور از سمت شرقی و شمالی رو دفع کرد. مسلحین داعش از 7 خودروی بی ام پی انتحاری در محور شرقی از سمت مزارع مریعیه و در محور شمالی از سمت جفرة و حویجة سکر استفاده کردند. بعد از آن درگیریهای شدیدی بین نیروهای ارتش و داعش با همراهی توپخانه و سلاح سنگین در گرفت که همچنان درگیریها ادامه داره.

حمص:

از دیروز ارتش سوریه به طرق مختلف از جمله ریختن اعلامیه های هوایی بر روی دو شهر رستن و تلبیسه بزرگترین پایگاههای مسلحین در حمص، این دو شهر رو منطقه نظامی اعلام کرد و از شهروندان درخواست کرد که این دو شهر رو به سمت مناطق امن ترک کنند. همچنین بالگردهای ارتش اعلامیه هایی رو برای ترغیب افراد مسلح به تسلیم سلاح و عبور امن در ریف حمص و حماه بر روی این مناطق ریختند.

با توجه به اینکه ارتش سوریه تحرکات زمینی خاصی در اطراف رستن و تلبیسه نداشته در چند روز اخیر، بعید هست حمله زمینی قریب الوقوعی برای گرفتن این دو شهر داشته باشه. بعید نیست اعلام منطقه نظامی، به منظور تحت فشار قرار دادن روانی مسلحین این مناطق باشه..