نبل و الزهرا:

بعد از اینکه به نظر میرسه بحران انسانی الفوعه و کفریا با اجرای مرحله توافقنامه تا حدی تسکین پیدا می کنه، الان نظرها مجددا به سمت دو شهرک شیعه نشین نبل و الزهرا در شمال حلب جلب شده. هر چند وضعیت نبل و الزهرا به واسطه ی بافت کوهستانی در یک سمت و ارتباط با کانتون کردنشین عفرین از سوی دیگه به مراتب بهتر از فوعه و کفریا هست، بعضی از اهالی نبل و الزهرا و دیگر شیعیان سوری انتظار داشتن که در توافقنامه ی اخیر نبل و الزهرا هم در کنار فوعه و کفریا قید بشن..که با توجه به تغییرات بعضا ناگهانی اوضاع میدانی در سوریه و تجربه ی سقوط ادلب انتظار به جایی هم هست.

در روز عید قربان و روز قبل از آن هم مسلحین با موشک و خمپاره باران نبل و الزهرا به مردم این دو شهرک عیدی دادند. حاصل بمباران دو روزه شهادت 6 نفر و زخمی شدن شماری دیگر از شهروندان بود.

اسامی شهدا: احمد علی نجار،خضر نجیب،یحیى یوسف احمد 60 ساله،کودکی به نام نغم الاشغر، نجله سامر 12 ساله و فضل الاسود 13 ساله..

قنیطره:

بر خلاف گمانه زنی هایی که حکایت از مصالحه در قنیطره داشت، مسلحین جبهه جنوب عملیات جدیدی به نام «و بشر الصابرین» با هدف تصرف سریة طرنجه، تپه الحمریة،تل احمر و مزارع الامل رو شروع کردند.

تیپ السبطین، تیپ احرار جباثا و تیپ اسود الجولان از زیر مجموعه های جبهه جنوب در این عملیات شرکت دارند و البته از طرف مسلحین النصره و احرارالشام هم پشتیبانی میشن.

درگیریهای شدید در محورهای جباثالخشب، اوفانیا،حضر،مزارع الامل و تل احمر بین ارتش سوریه و نیروهای محلی از یک طرف و مسلحین از طرف دیگر ادامه داره.

غوطه شرقی:

ارتش سوریه با عملیاتی که این چند روز اخیر در بلندیهای مشرف به ضاحیة الاسد انجام داد، تقریبا همه بلندیهای مشرف به ضاحیه الاسد رو از مسلحین جیش الاسلام پاکسازی کرد. با پیشرویهای آرام و مستمر ارتش در منطقه الکسارات شرقی و غربی در شمال ضاحیه الاسد که به نظر میرسه بتونه مسلحینی که در این منطقه موندن رو وادار به عقب نشینی کنه و به زودی این منطقه امن اعلام بشه.

اما همچنان حدود 3 کیلومتر از آزادراه بین المللی دمشق-حمص به دلیل تسلط مسلحین بر بخشی از آن بسته هست و تردد بین دمشق و حمص در این منطقه از جاده ی محلی انجام میشه. مسلحین سعی دارن تا جایی که میتونن این قسمت از آزادراه رو بسته نگه دارن.دیروز کودکی به نام جودی ماف که دانش آموز کلاس ششم در ضاحیة الاسد بود، به ضرب گلوله تک تیرانداز مسلحین به شهادت رسید.