تحولات جهان اسلام

اخبار خاورمیانه و پیگیری تحولات جهان اسلام

تحولات جهان اسلام

اخبار خاورمیانه و پیگیری تحولات جهان اسلام

تحولات جهان اسلام

ما بر آنیم تا از جبهه ی حق و در راستای حق و برای حق تلاش کنیم و نوری باشیم برای زدودن تاریکی افکار و روشنی بخش اذهان ...

چند خطی در مورد وضعیت جنوب حلب / تحلیل

جمعه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۲۵ ب.ظ

عملیات پیشروی در محور جنوبی حلب به دست نیروهای محور مقاومت و بدون حضور اثرگذار نیروی زمینی سوریه تقریبا همزمان با شروع عملیات رفع محاصره فرودگاه کویرس در اکتبر 2015 یا مهر 1384 آغاز شد.
هرچند که در برهه اولیه شروع عملیات، هدف یا اهداف عملیات مشخص نبود و اهداف احتمالی رو می شد در سه گزینه
1- تقویت بازوی جنوبی جهت محاصره حلب
2- پیشروی به سمت فرودگاه ابوضهور و امن کردن میسر پشتیبانی حلب
3- پیشروی در عمق به سمت استان ادلب و شهرهای محاصره شده فوعه و کفریا
خلاصه کرد اما با گذشت هفته های ابتدایی و جهت گرفتن پیکان حملات به سمت فوعه و کفریا مشخص شد که گزینه سوم یعنی رسیدن به فوعه و کفریا، به احتمال زیاد هدف نهایی عملیات هست ..
حال و فضای آن روزهای سوریه از جمله مقاطع خاص جنگ داخلی سوریه است که در هیچ محوری دفاع یا عقب نشینی خاصی نداشتیم. در این برهه حضور نیروی هوایی روسیه و پشتیبانی واقعی اونها (همانند آنچیزی که الان آمریکا مشابه آن برای کردها مهیا کرده) عملا جبهه های لاذقیه رو برای پیشروی های اولیه مشتعل کرده بود و قطع مسیر پشتیبانی حلب از اعزاز نیز ضربه ای سنگین به مسلحین زده بود (که هنوز آثارش قابل مشاهدس).
شرایط فوق و البته حضور نیروهای نخبه مثل نیروی صابرین در کنار برادران فاطمیون و عراقی ها باعث شد که نیروها طی حدود 20 روز به شهر الحاضر برسن و طی 60 روز به حد نهایی پیشروی های خودشون در جنوب حلب برسن که دست آوردهای این 60 روز رو در نقشه به رنگ نارنجی مشاهده می کنید و به این ترتیب حدود 20 کیلومتر از مسیر 50 کیلومتری حلب تا فوعه طی شد.
اما عملیات در این زمان متوقف شد.
در مورد چرایی توقف عملیات باید گفت که طبیعتا با ورود نیروهای محور مقاومت به عمق میدانی جبهه ادلب، مسیر پشتیبانی نیروها باید همون قدر که طویل می شد، از عرض هم گسترش پیدا میکرد تا در صورت حمله احتمالی به مشکل بر نمیخوردیم. خوب طبیعتا فرمانده ها نیز منتظر به سرانجام رسیدن عملیات لاذقیه با رسیدن نیروهای سوری به جسر الشغور بودن تا با درگیر شدن بیشتر مسلحین در این شهر که حدود 40 کیلومتری ادلب هست (ما نیز در محور مقابل در 40 کیلومتری ادلب بودیم) مسلحین از دو طرف قیچی شده و جنگ سوریه عملا تموم شده حساب شه (نقشه دوم رو مشاهده کنید که همون زمان طراحی کردیم).
به این ترتیب عملا ما حدود 3 ماه از آخرین روزهای سال 2015 تا ماه مارس 2016 صبر کردیم تا نیروهای سوری در بیشترین پیشروی خود به کنسبا در حدود 15 کیلومتری جسرالشغور رسیدن.
اما ماه مارس که میتونست ماه فتح جسرالشغور باشه، روسها به صورت ناگهانی اعلام کردن که اکثر نیروهاشون رو از سوریه خارج خواهند کرد.
هرچند که نبود نیروی هوایی روسیه بصورت خاص و مستقیم بر عملیات نیروهای مقاومت در جنوب حلب تاثیر گذار نبود اما عمده ی تاثیرات آن به صورت غیر مستقیم نمایان شد.
از اثرات این ماجرا میتوان به اطمینان گروه های تکفیری از عدم پیشروی ارتش سوریه در کوه های لاذقیه و اطمینان از عدم وجود نیروی هوایی موثر در حملات نقطه زن بود.
بدین ترتیب که دیگر خبری از هدف قرار گرفتن کاروانهای زرهی امدادی مسلحین از ادلب به ریف جنوبی حلب و یا از جسر الشغور به ریف شمالی لاذقیه نبود ..
حضور هوایی کامل سوریه در این برهه از عملیات تضمین کننده هدف قرار گرفتن نیروهای پشتیبانی گروه های مسلحین بود .
و مورد دیگر اینکه این گروه ها که اعضاشون اکثرا از نیروهای خارجی القاعده بودن قبل از این برای جلوگیری از قطع مسیر پشتیبانی جبهه شمالی مسلحین در کوه های لاذقیه درگیر بودن و میدونستن که به واسطه وجود شهرهای بزرگ نیروهای محور مقاومت تا بزرگراه حلب بیشتر پیشروی نمیکنن، فرصت کردن که به واسطه ترزیق و انتقال نیرو، به جبهه جنوبی حلب بیان (هرچند که این انتقال عملا 2 تا 3 ماه طول کشید).
بعد از این بود کم کم محک زدن ها شروع شد و تا الان که حملات گسترده تر برای پس گیری مناطق از دست رفته شروع شده .
.
اما در مورد عملیات های اخیر در جنوب حلب (بعد از به اصطلاح آتش بس) ، باید گفت که سهم ما یک عملیات و سهم طرف مقابل 5 عملیات جدی بوده.
حمله ابتدایی اونها به العیس و تل العیس که با موفقیت همراه بود.
حمله ما با العیس و تل العیس که با موفقیت همراه نبود.
حمله گسترده اونها به خان طومان، خالدیه، برنه و زیتان که با موفقیت همراه نبود.
حمله متمرکزشون به خان طومان و خالدیه که با موفقت همراه بود.
حمله گسترده شون به معراته، مخازن سلاح و سوخت، حمیره و قلعیجه که با موفقیت همراه بود.
حمله به قراصی که با موفقیت همراه بود.

.
اما در مورد عقب نشینی ها و علل:
همونطور که اول بحث گفتم، اگر علت اصلی باز کردن این محور را رسیدن به فوعه و کفریا به کمک محور لاذقیه بدانیم، خوب طبیعیه که وقتی محور لاذقیه ایستاد و مسلحین شروع به تشکیل خط دفاعی جدید کردن، ما نیز از خیر پیشروی گذشتیم چون یک سمت عملیات نیمه تمام رها شد .
حال اینکه چرا خط دفاعیمون رو محکم نمی کنیم تا این مناطق رو از دست ندیم، فعلا ترجیح میدم در موردش صحبت نکنم اما چند نکته که واضحه باید اشاره بشه:
1- بهترین نیروهای جبهه النصره و گروه های اعوان و انصارش در مقابل ما هستن. مخصوصا نیروهای خارجی النصره که انغماسی ها (خط شکن ها) اغلب از این گروه ها هستن.
2- گستره ی عملیات های انتحاری و استفاده از موشک های هدایت شونده شون نشون دهنده اینه که حتی در همین برهه که نیروهای موجود ما در خط ، اغلب نیروهای عادی هستن، مسلحین از ورود به مناطق ،بدون تلفات سنگین عاجز هستن.
3- عکس ها و فیلم های منتشر شده از نبردها بیانگر اینه که در بسیاری موارد به خصوص این حمله آخر به اطراف خان طومان(الحمیره ، قلعجیه ، معراته) ، نیروهای محور مقاومت به صورت سیستماتیک و با دانستن حمله عقب نشینی کردن. البته در جایی مثل خلصه که عزم بر دفاع بود، دو انتحاری حمله کننده به مرکز شهر نیز راه به جایی نبردن.
.
اما در مورد پیشبینی آینده
از سه هدفی که در صورت در اختیار داشتن جنوب حلب میتونه محقق بشه:
1- رسیدن به فوعه و کفریاست که با شرایط فعلی غیر ممکنه
2- عملیات محاصره حلب که از همون اول هم اینکه محور جنوبی رو برای پیشروی و تکمیل محاصره حلب در نظر بگیریم، کمی غیر منطقی بود.
3- تحکیم و تعریض جاده خناصر-اثریا که با این پیشروی های ارتش سوریه به سمت طبقه عملا داره انجام میشه.
.


حرفی خودمانی و نتیجه گیری:
اینکه در این روزها سوالات زیادی پرسیده میشه که اگر بنا به عقب نشینی بود، پس چرا اینهمه خون برای پیشروی ریخته شد، حرف اشتباهی نیست اما کامل هم نیست.
موضوع اینجاست که این محور برای ارتش سوریه اولویت و توجیه نداره یعنی ارتش سوریه به تنهایی به واقع قادر نیست که خط رو جلو ببره و گروه های مختلف مسلحین هم طبیعتا برای ماندن در صحنه ی نبردهای اصلی برای حلب و جلوگیری از سقوط حلب ، جنوب حلب رو انتخاب میکنن و اینجاست که عملا در این صورت با نگه داشت منطقه توسط ما ، باید شهدای زیادی رو متحمل بشیم (هرچند که طرف مقابل کمتر از ما تلفات نمیده و مطمئنا بیشتر هست) .
موضوع دیگر آنکه تصمیم گیران محور مقاومت این رو نشون دادن که در جبهه ای جز جایی که جان انسان های بی گناه در خطره، حضور میدانی و سیاسی نخواهند داشت. به صورتی که حضور گسترده نظامی-میدانی ما (و به خصوص نیروهای ایرانی) تنها در عملیات شکست محاصره نبل و الزهرا و تلاش برای شکست محاصره فوعه و کفریا خلاصه شد در صورتی که همین نیروهایی که در جنوب حلب عملیات میکردن رو اگر در محور مخیم حندرات بکار میگرفتیم، به احتمال بسیار زیاد حلب محاصره شده بود.
سوریه باید در نهایت توسط خود سوری ها آزاد بشه و اگر نیروهای ایرانی در حجم وسیع تری به سوریه اعزام بشن حتی در صورت پیروزی نهایی ، تبعات منفی بعد از اتمام جنگ بیشتر از نتایج مثبت آن  خواهد بود ؛ ارجاع میدم شما رو به سخنان امام خامنه ای که اطرافیانشان از تاکید امام بر آزادی سوریه توسط خود سوری هاست .

و اما یک نکته ای که معمولا کمتر به آن توجه میشه این هست که بعد از این چند سال نبرد ،ثابت شده که فرماندهان اگر قصد جدی برای مقاومت یا پیشروی داشتن، محال بود که این مناطق از دست برند؛ این سخن رو کسانی که از نبردهای سوریه بازگشته اند به خوبی تایید میکنند .

در نهایت توجهتون رو به نقشه اصلی جلب میکنم، که در اون مقدار پیشروی های عملیات دو ماهه بچه های ما با رنگ نارنجی و مقدار پیشروی های اخیر تروریست ها با رنگ های آبی مشخص شده.


نظرات  (۲۶)

 • حامد ربانی
 • سلام شیوه طراحی عملیات ایرانی ها حرف نداره، اما در دفاع مشکلات جدی داریم که ریشه تاریخی هم داره، بنظر بنده نیروی هوایی ایران  باید پرقدرت وارد بشه تا نیازی به پشتیبانی نظامی روسیه نباشه و فقط حضور نمادینی داشته باشن تا ترکیه و عربستان دخالت نکنن
  سلام 

  اگرچه با نوع مواجه ات با مسئله سوریه کاملا مخالفم، اما از اینکه دیدگاه هایت را می نویسی و مخصوصا وقت زیادی که برای نقشه های زیبا می گذاری، ممنونم
  پاسخ:
  سلام
  سپاسگذارم
  با تشکر از زحماتتون
  متاسفانه نوشته شما دارای چند نکته عجیب هست :

  یکجا از تبعات منفی حضور ایران فرمودید مگر کسی هست ندونه فاطمیون نجبا و شاید هم حزب الله تحت حمایت کامل ایران وارد این جنگ شدن پس اگر منطقی نگاه کنید از دید هر سوری این به پای ایران نوشته میشه پس دلیلتون مبنی بر عدم حضور ایرانی ها کمی عجیبه

  باز نمی دونم شما که آگاه هستید چرا نمی خواهید حقیقت رو ببینید و با رمانتیک کردن قضیه مثل اینکه تنها برای رفع محاصره ما شرکت می کنیم و یا هر جا جدی شرکت کردیم پیروز شدیم واقعا عجیب به نظر می رسه مگه جنگ قسمت جدی و شوخی داره جون نیروهایی که تو حمله شرکت می کنن با اونهایی که تو دفاع هستن فرقی داره

  حقیقت قضیه اینه که :
  ما در داشتن نیروهای رزمنده و نه طراح بی نظیر هستیم(مثل زمان جنگ)
  ما در حرکت های ضربتی عالی هستیم(مثل زمان جنگ)
  در حرکت های سیستماتیک متوسط رو به پایین(مثل زمان جنگ)
  و در دفاع افتضاح(مثل زمان جنگ)
  و در فیدبک گرفتن زیر صفر (مثل زمان جنگ)
  و در بعد سیاست جنگ تنها لغت مناسب افرادی ساده و احساسی هستیم کافیه برداشت روسیه از زمین سوریه رو در شش ماه حضورش ببینید که از تحریم شدن های پی در پی وارد فازی شده که همین امروز آلمان میگه باید روسیه دوباره به جمع کشورهای صنعتی برگرده و ما طبق معمول بجای شریک تبدیل به کارت بازی روسیه شدیم

  حرف آخر بنده مشکل کل ما ایرانی هاست نه تنها نیروهای نظامیمون تو ایران . یک عده تنها راه پیشرفتشون 
  شعار دادن
  به مبارزه طلبیدن تاپ های جهان برای اینکه خودشون رو در اون سطح جلوه بدن 
  و در نهایت خائن نامیدن همه بجز خودشون هست
  و از اونجایی که همیشه این افراد بین عوام خاستگاه بالاتری دارن نیروهای با استعداد اکثرا کنار زده میشن (چون حاضر به انجام هیچکدوم از این کار ها نیستن) و نتیجه میشه همین چیزی که ماها روزانه تو دانشگاه و صنعت و .... می بینیم و نهادهای نظامی هم از این قانون مستثنی نیستن ولی چون اونها مثل پراید هر روز تو کوچه و خیابون امتحان نمی شن ما با خوش بینی می گیم نه این یکی فرق می کنه 

  ممنون همیشه متظر تحلیل های شما هستم
  ممنون از تصاویری که تهیه میکنید
  پاسخ:
  ممنونم برادر
  سلام 
  حرف دلتو نزدی ادمین
  میخوای بگی دیگه سوریه در اولویت نیست.
  میخوای بگی تو سوریه کلا پنج نفر فکر میکنن میشه جنگ رو ادامه داد.
  میخوای بگی دیگه ایرانیها و زودتر روسها از دست سوریها خسته و کلافه شدن؟
  اما اشتباهه.روسها اشتباه کردن که سوریه رو ول کردن.
  ما هم اشتباه میکنیم اگه از سوریه بکشیم بیرون.اگه در سوریه نجنگیم باید در خوزستان بجنگیم.
  الان اوضاع سوریها مثل فرانسه بعد حمله هیتلره.اکثریت تسلیم شدن و اقلیت جنگ رو انتخاب کردن.انگلیسیها هم طرف دومیها رو گرفتند و رهاشون نکردن.تا کلک نازیها کنده شد.
  اگه اونها هم ول میکردن الان مجسمه هیتلر تو هایدپارک بود.
  سوریها خسته شدن.حق دارن.جنگ اونها از جنگ ما و عراق هزاربرابر بدتره.
  ما تو جنگ یک خط 500 کیلومتری درگیر بودیم.اکثر کشور اروم بود گاهی بمباران بود.الان تو کشوری که یک دهم ایران وسعت داره همه جاش جنگه.یک سوم مردم کشور رفتن اوارگی.ادمهای ثروتمند و عزتمند ذلیل شدن.بیچارهها از گرسنگی دارن میمیرن.
  الان وقت مقاومته.سوریه رو باید زرادخانه مقاومت ازاد کنه.میگم زرادخانه مقاومت چون یک روز روزولت در حمایت از انگلیس به مردم امریکا گفت ما زرادخانه ارسنال دموکراسی هستیم.
  پاسخ:
  سلام علیکم
  برداشت شما از تفکر بنده درست نیست .
  موضوع سوریه مسئله ای ایستا نیست و حوادث بشدت سیال هست ، برنده کسی هست که بحران رو مدیریت کنه و زیرکی در اتمام بعضی حرکات از الزامات این جنگ هست .
  ریف جنوبی در چند ماه اخیر مقداری زیرکی مارو زیر سوال برد ..
  ما برخلاف سوریها/تروریستها تحمل کشته های زیاد خودی رو نداریم و لذا وقتی تعداد مسلحین زیاد باشد (که روسها باعثش شدند) مجبور به عقب نشینی می شویم. لذا جنگ حالاحالاها فرسایشی است.
  پاسخ:
  درسته ، فرسایش تا مدت های زیادی ادامه دارد ..
  سلام و تشکر بابت تحلیل خوبتون 
  راستش یه سوال داشتم و اون این که اگه این محور جنوب حلب در حال حاضر اهمیت چندانی نداره چرا جبهه النصره اینقد اهتمام داره به پس گرفتنش؟؟
  سوال بعدی اینکه اگه ما نیروهامونو تو مخیم میفرستادیم و محاصره حلبو کامل میکردیم این به نظرتون دخالت تو امور سوریه و نامطلوب بود؟
  پاسخ:
  اشتباه نشه
  این محور بسیار هم مهم هست .
  ببینید یکی از مشکلات سوریه و جبهه خودی این هست که بین سه قوای اصلی یعنی ایران و روسیه و سوریه (حزب الله رو اگر جز ایران حساب کنیم) در کشور سوریه اتفاق نظر وجود ندارد ..
  روسیه به طور کلی سیاست خودش رو دنبال میکنه و ایران هم ایضا و کشور سوریه هم به این دو قوا نیازمند هست ؛ شک نداشته باشید که هروقت هماهنگی این سه قوا بهم نزدیک تر بوده ، پیشروی ها و  پیروزی های ائتلاف ما عالی و بسیار بالانس بوده ..
  محورهای مختلف تقسیم شده و قسمت دوم سوال شما به نوعی درست هست ..
  یکی از دلایل نشست سه جانبه دیروز در تهران هم قطع به یقین بررسی همین مورد هست .
 • حسن اهوازی
 • مطلب خیلی خوبی بود
  قبوله که بسیاری از مناطق هنوز دست ماست ولی از نظر روانی ما الان شکست خورده هستیم
  دقیقا مثل پارسال مسلحین
  فتح جنوب حلب،رسیدن به فرودگاه کویرس و پاکسازی اطرافش،شکست محاصره نبل و الزهرا،گرفتن ارتفاعات لاذقیه و همچنین عملیات های کوچک در جنوب نظیر شیخ مسکین
  اون موقع مسلحین تو تموم جبهه ها پشت سر هم شکست میخوردن ولی الان جون گرفتن
  کاش پارسال ادامه داشت...کاش فصل پنجمی در راه بود...

  فقط یه نکته ای رو میخواستم بدونم
  آمار تقریبی و نزدیک به واقعیت کشته های طرف های درگیر رو میشه بزنید؟
  و همچنین نیروهای فعلی طرفین
  ارتش سوریه،مسلحین،داعش،کردها،ایران،حزب الله,عراقیا و افغان ها 

  و همچنین میزان مهاجرت از کشور سوره به خارج در جریان جنگ
  پاسخ:
  بسیاری از امارها از دست من خارج شده و نمیشه با قطعیت چیزی گفت .

 • سجاد حسینی
 • تشکر بابت این پست امیدوارم کنندتون ، انشاءالله انتقام خونه شهدا
  دوست عزیز شما مثل هواشناسی همه رو گفتی تا یکی از اونا درست باشه ،بنظرم اولا اهداف عملیات مشخص بود در ابتدا مگه میشه بدون هدف عملیاتی صورت بگیره ،عملیات خوب پیش رفت تا زمانی که روسیه  عقب نشینی کرد و ما جبهه جنوب رو با کمترین مقاومت مسلحین بدست آوردیم  اولا فرماندهی مناسب و تعداد نیرو زیاد و برعکس نظر شما با پشتیبانی عالی روسیه با کمترین مقاومت مسلحین پیروز شدیم ،حالا گیرم هم نیرو هوایی نباشه مگه مسلحین نیرو هوایی یا تجهیزات بیشتری دارن نسبت به ما ،ضعف فرماندهی و کمبود نیرو از مهم ترین عوامل هست 
  پاسخ:
  وقتی میخواهد برای نبردی که قصد آغازش رو دارید برآورد قدرت کنید ؛ فاکتورهای قدرت رو با توجه به داشته هاتون باید به ترتیب بچینید .
  نیروهوایی روسیه در صدر این جدول قرار میگیره و باقی مسائل پس از اوون .. مشخصا وقتی شما یکی از اصلی ترین  فاکتورهای قدرت خودتون رو از دست میدید باید به فکر جایگزین کردن اون بصورت مستقیم و یا به فکر پرکردن جای خالیش بصورت غیر مستقیم باشید . تزریق نیروی  کارامد یکی از راهکارهای این مشکل بود که به دلایلی که در متن گفتم فعلا میسر نبود ...

  این رو در نظر داشته باشید الان بهترین نیروهای تروریستها در جنوب حلب هستند ، یعنی چیزی که الان دارید از تروریستها در جنوب حلب میبینید نهایت زورشون هست و در مقابل ، نیروهای ما در  بدترین حالت از نظر تعداد و کاستی ها هستند ؛ با این حال ببینید مسلحین همچین راحت هم جلو نمیان ؛ خب این رو شما تعمیم بدید به اینکه اگر نیروهای ما هم در همون تعداد و برابر با تررویستها در سوریه بودند (حتی بدون پشتیبانی هوایی) مطمئنا وضع این نبود .

 • امیر پیروز
 • سلام
  مطلب جالبی بود البته هدف اولیه ازاد کردن بزرگراه دمشق حمص حماه حلب بود که با ضد حمله حماه نا کام موند در هر صورت این وضعیت نمیتونه ادامه پیدا کنه چون افغانها ، عراقی ها ، ایرانی ها و . . . نمیتونن تا ابد بجای سوریها خون بدن طرف مقابل داره نیروهایی رو که اموزش داده با تجهیزات مدرن به میدان تزریق میکنه طبیعی هم بود پس از خارج شدن از شوک سوخو اونها پاتک میزنن شاید هم این پتانسیل در حال تزریق بود ولی شوک سوخو به تعویقش انداخت همونطور که قبلا گفتم بجز شکستن حصر نبل و الزهرا و شاید حصر کویرس عملیات نتیجه ملموسی نداشت
  نتیجه مهم اینه که باید به کارهای مهم بدون روسها فکر کرد البته وقتی در میدان تغییرات عمده بوجود امد اونها خودشونو قاطی میکنن
  مسلما روسها محل عملیاتشونو دارن انتخاب میکنن و بطور گزینشی طبق دستور از مسکو و با هماهنگی سیاسی تا حدودی با امریکاییها عمل میکنن الان فقط در صحرا و جبهه داعش تا حدودی فعالن که دو نکته رو نشون میده یکی وجود اختلاف در اتاق عملیات و دوم اینکه  حتی روسها هم امانت دار اطلاعات سری عملیات نمیتونن باشن شهادت ذوالفقار یادمون نرفته
  دستتون درد نکنه بابت توضیحاتتون
  به نظرتون روسیه دوباره فعال میشه؟
  پاسخ:
  تشکر
  بله به احتمال زیاد
 • الاه قنبری
 • سلام توضیح خوبی بود ولی سوالی که دارم در مورد همین مخیم حنداراته ومزارعش الملاح چطور اینها بعد از اینهمه بمباران وموشک باران و در چندین مرتبه پیشروی ما در ملاح قادر نبودیم نگهش داریم وهربار عقب نشینی کردیم باتوجه بتکرار وتجربه مکرر ورود بملاح وحندرات؟
  سوال اینه که چرا فرماندهان علاقه ای به پیشروی یا مقاومت ندارند؟! یعنی اینکه چرا هفتاد و دو ملت (میدونم اغراقه) جمع بشن و سرزمین فرمانده سوری رو نجات بدند که خودش علاقه ای نداره؟ چرا اینجوری میکنن؟!
  شما تخصصی ترین مرجع تحلیل حوادث خاورمیانه به زبان فارسی هستید.
  فرد یا افراد بسیار معتدلی در این سایت هستند که ارزش آن را بسیار بیشتر میکند.
  خداحافظتان.
  پاسخ:
  سپاسگذارم
  آقا امین حرفتون همون حرف خودم هست  و ما باید با توجه به داشته هامون جای فاکتورهای قدرت رو عوض کنیم یعنی همون فرماندهی زمینی قوی و نیروی کارآمد و گرنه امید به روسیه داشتن به عنوان فاکتور قدرت اول اشتباه هست ....در ضمن اگر نیروهوایی روسیه فاکتور اول باشه حرف خودتون رو نقص کردی که گفتی تو جنوب حلب تاثیر غیرمستقیم داشت پس چطور فاکتور اول شده ؟
  پاسخ:
  نه منظور بنده این نیست که باید فاکتور اول باشه و یا باید بر اساس اوون برنامه ریزی بشه .
  بصورت کلی گفتم که در حالت پیشفرض بدین صورت تقسیم بندی میشه.

  باسلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان،ببینید دوستان هممون خوب میدونم این جنگ فقط جنگ سوریه نیست و یک جنگ نیابتی تمام عیار قدرت های منطقه ای و یا حتی جهانی است،نتیجه این جنگ خاورمیانه جدید رو رقم خواهد زد،درسته سوریه رو باید سوری ها آزاد کنند،این حرف کاملا درسته،اما متحدین سوریه باید این جنگ رو جنگ خودشون بدونن،متاسفانه روسیه گزینشی برخورد میکنه و اگر منافعش تضمین بشه به جبهه مقاومت و سوریه خیانت خواهد کرد،ما باید با دونستن ابن موضوع و امکانات خودمون بهترین گزینه رو مدیریت کنیم،اون اوایل کسی واضح در مورد حضور و.حمایت ایران از سوریه صحبت نمیکرد،اما رهبری و مسیولین تصمیم درستی گرفتند مبنی بر حمایت از دولت سوریه،همه خوب میدونیم ما هم جزو سناریو های بعدی ائتلاف غربی صهیونستی سعودی هستیم،این جنگ رزمایش واقعی بزرگی است برای نیروهای مقاومت و فرماندهان ما،ما دیر یا زود با همچین خطرهایی مواجه خواهیم شد،بهتره بفکر بازسازی نیروی نظامی مون باشیم،وقتی حنگ یمن و نیروی هوایی ائتلاف عربی رو رصد میکنیم یا نیروی هوایی ترکیه یا روسیه یا حتی ادوات زرهی و نظامی خوب میفهمیم که ما متاسفانه به تحهیزات نسل سوم روسی نیازمند شدیم،نسل چهارو پنجشم ک ب ما نمیدن،وقتش رسیده یک فکر اساسی برای بازسازی نیروی زرهی و هوایی و دریایی بکنیم،پیشرفت های بوده،اما با سرعت پیشرفت بلوک غرب و شرق نه،پس بهتره برنامه ریزان جنگ این جنگ رو بچشم جنگ ایران بدونن،که توی دید فرماندهان نظامی هست،اما ما باید نیروهی مقاومت و بیشتر سوری رو اموزش بدیم تا خوذشون بیان پای کار،این جنگ برنده ای نخواهد داشت احتمالا تو بعد نظامی و احتمالا در نهایت با سیاست جوری که منافع همه کم و زیاد تامین بشه اتش بش دایم خواهد شد،اما دیگه سوریه کشور سابق از لحاظ امنیت نخواهد شد،این برنامه سال ها قبل برای سوریه ریخته شده بود،خدا میدونه فقط برای ما چه برنامه هایی ریختن،دیگه خوذشون رو زحمت نمیدن وارد جنگ کنند توی یک کشور جنگ داخلی راه می اندازن و به اهدافشون می رسن،این جنگ باعث شد دوست و دشمن ما بهتر تو.منطقه مشخص بشه،مخصوصا در مورد حماس بنظرم مقاومت باید تجدید نظر تو سیاستش بکنه نسبت ب بعصی کشورها،بنظرم باید متحد های جدید و قوی پیدا کنه،متاسفانه روس ها ادم های خوش قولی نیستن،اما حداقل تو این دوره از غرب بهتر عمل کرد،باید تو سوریه کار رو به مردم سپرد،سازمان های مردم نهاد تشکیل داد،اگر مردم پای کار باشن و نظر مردم تاثیرگذار باشه بهترین تضمین و بیمه یک حکومت و دولت است..سوریه مردم بی تفاوتند...چرا اینجوری شدن علل مختلف داره،اعم از سیستم قبیله ای،تفاوت های مذهبی زیاد،تبعیض در حق مردم و بعضا دیکتاتوری حزب بعث،اما خداییش تو خاورمیانه اگر بخوایم مقایسه کنیم امنیت و ازادی تو سوریه نسبت ب خیلی از کشورهای عربی بهتر بود،بهتر دولت سوریه در جهت برون سپاری امور ب مردم حرکت کنه،انشالله ک مردم سوریه بهترین تصمیم رو بگیرن برای خودشون و منطقه،منتهی تا اون موقع نباید سوریه رو بحال خودش رها کرد چون مممکنه از افغانستان بدتر بشه و همیشه جنگ و ناامنی باشه،بهترین گزینه دولت ائتلافی متشکل از دولت کنونی و معارضان میانه رو است...تا وهابیت و افراطی گری و تکفیری ها و داعش به کنار برن،انشاء ا...
  پاسخ:
  سپاسگذارم
  کاری که ما باید بکنیم این که همچون سابق نیروهای شیعه فراملیتی داوطلب را به سوریه برسانیم یعنی همون کاری که مسلحین انجام دادند. در ضمن به نظر من رو بحث آموزش نیروهای دفاع وطنی و تجهیز اونا باید بیشتر کار کرد. در حال حاضر به نظر میاد کمترین استفاده از نیروهای بسیج مردمی تو سوریه وجود داره درست برعکس عراق. یعنی بعد از رفع حصر دو شهرک شیعه نشین با 90 هزار نفر جمعیت نمیشد از مردان اونا یه لشگر در حد فاطمیون ساخت؟(یعنی اینا نمیخوان از خاکشون دفاع کنند؟ تو فیلم های مستند کوچه و بازار پر از مردهای جوونه......)
  ممنون عالی بود
  توی نشست سه جانبه وزاری دفاع ایران و سوریه و روسیه، وزیر دفاع روسیه بجای لباس نظامی کت و شلوار سیاسیون رو به تن داشت و این از هزار تا فحش بدتر بود. خودتون تا تهش رو بخونید.
  با سلام مجدد،دوستان این جنگ داره نقطه ضعف های جبهه مقاومت و ایران رو.نشون میده،اخه چرت ما باید این همه وابسته به نیروی هوایی روسیه باشیم؟اگر جنگ ای دای نکرده برای ایران اتفاق بیفته ما در مقابل کشورهایی ک نیروی هوایی بروز و همچنین زرهی بروز دارن با مشکل اساسی برمیخوریم،نیروی هوای سوریه این واقعیت رو نشون داد،باید فکر اساسی برای نیروی هوایی و پدافند هوایی و نیروی زرهی بکنیم،ما اگر تونستیم مقابل عراق تو جنگ تحمیلی مقاومت کنیم و از خاکمون بندازیمشون بیرون غیر از روحیه ایثار مردم وبسیج عمومی،پر بودن زاغه های نظامی ما از بهترین و به روز ترین تسلیحات بود،بهترین نیروی هوایی منطقه بودیم،و تو ادوات زرهی حرفی برای گفتن داریم،برید ببینید نیروی هوایی از چندتا ماکت هواپیمای نظامی از دهه80بهره برداری کرده،فقط در حد حرف مونده،صاعقه و  هم همیدواذرخشf5تهمیدوننهمونf5تایگرز هست،که تو زمان جنگ هم کارایی انچنان حز پشتیبانی نزدیک نداشت،وقتی اینقدر موشک های ضد زره در اختیار تروریست هاست تجهیزات زرهی ما زمین گیر خواهد شد،دوستان لطفا از جنگ سوریه برای تحلیل نقاط قوت و ضعف ماشین جنگی مقاومت استفاده کنید تا شاید فکری بشه کرد قبل از اینکه دیر بشه،البته ما گزینه های باز دارنده خوبی مثل قدرت موشکی داریم،اما کافی نیست باید از همه لحاظ تو خاورمیانه حداقل اول باشیم
  سلام
  لطفا با توجه به تغییرات صورت گرفته در محور ها نقشه کامل سوریه و تغییرات در محور ها رو قرار دهید
  و نکته دوم اینکه در جنوب چه خبره و جبهه ی درعا خاموشه کلا؟
  باتشکر
  پاسخ:
  سلام
  انشاالله به زودی قرار میدم
  درعا خاموشه
  سلام آقا امین
  تحلیل شما مختصر و مفید بود. دعاگوی شما و همه دوستان
  پاسخ:
  سلام
  متشکرم برادر

  یه ماله برداشتی داری گند کاریای فرماندهان سناد کل نیروهای مسلح رو ماله کشی میکنی
  سلام با تشکر از زحماتتون
  پاسخ:
  سلام مخلصم
  ما خیلی راحت تو حلب میتونیم  پیشروی کنیم اصلا بدون نیاز به کمک سوریه ،اول اینکه ما تو سوریه بنظرم از مهمترین قدرت ایران اونم تو زمینه سایبری استفاده نکردیم ،اگر ما نقشه هامون بر اساس آزمون خطا بر اساس نرم افزار باشه نه آزمون خطا با نیروی انسانی ..
  دوم ..در برابر خط شکن هم ما باید از هواپیماهای شناسایی و انتحاری در حجم انبوه استفاده کنیم که قدرت این رو داریم ..
  سوم ...باز هم قدرت سایبری و جنگ الکترونیک 
  چهارم ...نیروهای عملیاتی  کار آزموده در حجم انبوه و متناسب با نیروهای دشمن 
  در آخر این کار شدنی هست و شعار هم نیست فقط باید روحیه جنگی مثل فتح خرمشهر رو داشته باشن نه نقشه های جنگی اون دوران بلکه نقشه روز و تجربه دوران جنگ 
  رو دشمن 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی