تحولات جهان اسلام

اخبار خاورمیانه و پیگیری تحولات جهان اسلام

تحولات جهان اسلام

اخبار خاورمیانه و پیگیری تحولات جهان اسلام

تحولات جهان اسلام

ما بر آنیم تا از جبهه ی حق و در راستای حق و برای حق تلاش کنیم و نوری باشیم برای زدودن تاریکی افکار و روشنی بخش اذهان ...

به متن زیر توجه کنید :
" آنچه بشار اسد با انقلاب سوریه کرد آن بود که دموکراسی خواهان را حذف کند تا به مردم بگوید بین دولت کنونی سوریه با داعش یا انصره، یکی را انتخاب کنید ! "
سال های متمادی است که نوشتار بالا را با مفهمومی مشترک اما به زبانها و لحن ها و اشکال مختلف می شنویم! اسد مردم آزادی خواه سوریه را کشت تا انصره و داعش به عنوان انقلابیون سوریه شناخته شوند ...
اما ظاهر این حرف به چه دلیل درست به نظر میرسد؟! به این دلیل که ما اکنون هیچ اثری از گروهی دموکراسی خواه در سوریه نمی بینیم!
اما آیا هیچ گروه آزادی و دموکراسی خواهی در سوریه تشکیل شد که بخواهد به صورت سیستماتیک و توسط بشار حذف شود؟!
قبل از جواب به این سوال نگاهی به کاریکاتور بیندازید...... آنچه در سوریه رخ داد بسیار شبیه به آنچه در کاریکاتور ترسیم شده است، می باشد اما باید زاویه نگاه مان رو درست تنظیم کنیم!
اگر با دیدن کاریکاتور این سوال در ذهنتون ایجاد شد که چرا مردمی که آزادی و دموکراسی میخواهند در بین خود یک جریان جهادی-ترورسیتی را مخفی کرده اند، مشخص می شود، نگاهتان به مسئله درست است.....
بیایید کمی در زمان به عقب برگردیم! زمان زیادی از شما نخواهم گرفت... اما آیا میدانید که تنها سه روز پس از شروع اولین اعتراضات در 18 مارس 2011، امام جماعت مسجد جامع شهر درعا حکم جهاد علیه دولت سوریه میدهد؟ و دو روز بعد در 20 مارس در همین شهر 7 نیروی امنیتی که سعی در کنترل حمله به ساختمان دادگستری شهر را دارند به ضرب گلوله کشته می شوند؟!
برای مطالعه بیشتر و منابع: https://goo.gl/iqnRgO
این اتفاق دقیقا همان چیزیست که بشار اسد طی مصاحبه ها بارها به آن اشاره کرده است..... اینکه ما در جریان ناآرامی های سوریه شاهد گروه هایی مسلح بودیم که با پوشش اعتراضات مسالمت آمیز دست به ترور و عملیات نظامی میزدند؛ برای نمونه
مصاحبه وی با شبکه 2 فرانسه:
سوال
در آغاز ناآرامی ها در سوریه دهها هزار نفر از مردم به خیابان ها آمدند، آیا همه آنها جهادی بودند؟
جواب
خیر، قطعا نه، اما سوال دیگری که خوب است مطرح شود این است.. چگونه نخستین نیروی پلیس در ششمین روز آغاز نآرامی‌ها کشته شد، آیا در تظاهرات مسالمت‌آمیز کشته شد؟ یا دلیل جان باختن او موج صوتی تظاهرات کنندگان بود؟ این اتفاق چگونه رخ داد.. بی تردید وی به دست تروریست‌ها کشته شد. یک نفر با استفاده از تفنگ یک نیروی پلیس را به قتل رساند از همین رو او یک ترورریست است و مهم نیست که تکفیری باشد یا چیز دیگر زیرا در نهایت یک نیروی پلیس را به قتل رساند.
بیایید اینبار از زاویه یک آزادیخواه سوری به مسئله نگاه کنیم، رابین یاسین و لیلا الشامی در کتاب "کشوری که می سوزد:سوری ها در انقلاب و جنگ" که در سال 2016 منتشر شده است می نویسند:
.... دولت ایران نه تنها در ادامه‌ی کشتارهای رژیم اسد بلکه در ایجاد شرایطی که منجر به ظهور داعش شده است نقش مهمی ایفا کرده .... اگر حمایت نظامی و اقتصادی از رژیم اسد پایان گیرد و مردمی که هم با رژیم اسد و هم با جهادی‌ها مخالفت می‌ورزند به اندازه‌ی کافی از منابع و سازمان‌های ترقی خواه و غیر دولتی کمک دریافت کنند، «بسیاری از سوری‌های معقول، محترم و آینده نگر اگرچه عمدتا در تبعید به سر می‌برند، هنوز آماده‌ی مبارزه خواهند بود. هنگامی که بمب‌ها از آسمان نریزند و ایست‌های بازرسی رژیم و داعش دیگر مردم را تهدید به مرگ نکنند، این مردم به سوریه بازخواهند گشت و صدایشان را برای آینده‌ای بهتر به گوش ما می‌رسانند.» (ص. ۲۲۰)
متن فوق که آن را میتوان چکیده نظریات طرز فکر آزادیخواهان سوری نامید، به صورت خلاصه "اگر دولت سوریه، جهادی ها و داعش تضعیف شوند، مردم معقول و محترم و آینده نگر سوریه آماده مبارزه برای سرنوشت خود خواهند بود!
البته این بدیهی ترین واقعیت سوریه است! وقتی هیچ گروهی در سرزمینی نباشد، آنکس باقیمانده سرزمین را اداره می کند!
اما این سوال مدت هاست ذهن ها رو مشغول کرده ..... اصلا جایگاه آزادیخواهان صلح طلب سوریه در اعتراضات کجا بوده است؟!
آیا بعد از5 سال کسی میتواند تنها یک ساز و کار صلح طلب که با دولت سوریه وارد بحث شد و نتیجه نگرفت را معرفی کند؟!
البته دولت سوریه پا را فراتر از این گذاشت.... دولت حتی در مقابل اعتراضات عمومی مردم هم دست به اقداماتی وسیع زد! نمونه آن آزادکردن زندانیان سیاسی زیر فشار بی سابقه بین المللی ترکیه، قطر، عربستان و البته غرب بود! هرچند که بعدا همین آزادیخواهان که از آنها سوء استفاده شد به دولت خرده گرفتند که چرا از میان این زندانیان افرادی مثل زهران علوش جهادی برجسته شد که سالها امیر مجاهدین در غوطه شرقی دمشق بود....

البته برخی نمود آزادی و دموکراسی خواهی مردم سوریه را در ارتش آزاد سوریه می بینند! به آنها پیشنهاد میدهم نگاهی نزدیک تر به ارتش آزاد بیندازند! هیچ میدانید که ارتش آزاد در واقع پیکره ای متشکل از بیش از 70 گروه مسلح است؟! نظری به پرچم تک تک این گروه ها کنید! بیش از 45 گروه از این گروه ها به صورت واضح از نمادهای رادیکال اسلامی (از جمله پرچم یا نماد القاعده) در پرچم خود استفاده کرده اند.....
http://uupload.ir/files/r76o_syrian_rebellion_-_copy.jpg
اما این گروه ها فراتر از پرچم، اقدامی عملی هم در نزدیکی به گروه های تکفیری جهادی کرده اند؟! بله!
نگاهی به گزارش زیر کنید: این گزارش تنها بخشی از کمک های نیروهای به اصطلاح تحت امر ارتش آزاد را طی سالهای 2014 تا 2016 به القاعده به تصویر کشیده است...
http://syrianwar1.blogspot.com/…/history-of-fsa-cooperation
با من موافقید که زمان اعلام وجود ارتش آزاد را به مثابه تاریخ شروع جنگ مسلحانه رسمی اتخاذ کنیم؟! اگر فرض کنیم فاصله مارس 2011 تا تاریخ اعلام وجود ارتش آزاد بازه اعتراضات صلح آمیز بود، به صورت منطقی چقدر زمان لازم بود تا دولت سوریه حتی بخواهد کوچکترین اصلاحات اساسی را در نحوه حکومت داری خود ایجاد کند؟!
زمان اعلام وجود (و نه تشکیل) ارتش آزاد تنها 4 ماه پس از اولین اعتراضات بود! کدام کشور را سراغ دارید که طی 4 ماه بتواند اصلاحات سیاسی و مدنی اساسی صورت دهد؟!
برگردیم به سوال اولمان..... اما آیا هیچ گروه آزادی و دموکراسی خواهی در سوریه تشکیل شد که بخواهد به صورت سیستماتیک و توسط بشار حذف شود؟!
من بازه 4 ماهه ای که اعتراضات به اصطلاح مدنی بودند را کار ندارم در بازه 5 ساله جنگ سوریه، آیا کسی میتواند به من گروهی با کادر مشخص، مرامنامه صلح طلبانه و دموکراتیک معین و پایگاه اجتماعی حداقلی نشان دهد که تشکیل شده است و توسط بشار حذف شده باشد؟!
سخن طولانی شد..... ان شاءالله روزی حول دلیل کوچ اکثریت به تفکرات جهادی- تکفیری تحلیلی خواهم نوشت تا روشتنر شود، دلیل این تغییر در ذائقه، نبود ایدئولوژی لازم در جهت اصلاح طلبی صلح طلبانه بین سوری ها بود که آنها را به ورطه تندروی های عقیدتی کشید ....

پی نوشت :
توضیح تصویر
"شیخ صبحی طفیلی روحانی سیاست مدار لبنانی، از اعضای اولیه و پیشین جنبش امل و از بنیان گذاران و نخستین دبیرکل حزب‌الله لبنان است. وی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۰خورشیدی دبیرکلی حزب‌الله لبنان را به عهده داشت؛ اما برخی اختلافات سبب شد تا شورای اجرایی حزب‌الله او را برکنار کند.
طفیلی هم اکنون از منتقدین حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.

نظرات  (۶)

 سلام
 با تصویر و تایید اتوبوس ها وارد فوعه و کفریا شدن.
 
و در ۳ گروه تعداد ۴ هزار نفر خارج خواهند شد. 
ان شاءالله.
الهم فک کل اسیر.
http://syrianwar1.blogspot.com/%C3%A2%C2%80%C2%A6/history-of-fsa-cooperation

----->

Sorry, the page you were looking for in this blog does not exist
متن جالبی بود.ممنون
بسیار عالی حاجی خصوصا اون لینک های دوم و سوم که ماهیت واقعی ارتش آزاد رو نشون میده.(البته ظاهرا لینک سوم خرابه)
یک درخواست هم از شما داشتم که البته به موضوع چندان ربطی ندارد. عاجزانه از شما می خواهم با توجه به حمایت همه جانبه ترکیه از تروریست ها اگر برایتان ممکن است در سایت، فیس بوک، اینستاگرام، تلگرام و  هر جایی که می توانید تبلیغ کنید و جنایات تروریست ها رو نمایش بدید مثلا همون سر بریدن گروه نور الدین زنگی تا مردم بدانند وقتی می خواهند محصولات ترک خریداری کنند چه گناهی مرتکب می شوند.

عزیزم دلیل اینکه تظاهرات 4 ماهه مسالمت آمیز تبدیل شد به جنگ مسلحانه رو هم اعلام کن... کودوم کشوری مردم خودش رو با توپخونه و هواپیما بمبارون میکنه...؟ شما اون قسمت هایی که مطلوبت نیوده را از داستان حذف کردی... یعنی شیخ نمر هم بی بصیرت بود که گفت آل اسد فی سوریا الظلمه... لطفا تایید کن نظر را اگر واقعا حقیقت طلبی...
پاسخ:
مشکل اصلی اینجاست که تظاهرات " از اولش هم مسالمت آمیز نبود" و این چیزیه که شما و یا طرفداران فکری شما نمیخواهید قبول کنید .
در صورتی که تمام شواهد در تاریخ موجود هست ولی کینه و بغض شما اجازه پذیرش حق رو از شما سلب کرده . ایرادی نداره بر همین بغض تون بمانید ، خدا خودش در مورد شما ها قضاوت میکنه ...

ضمن آنکه ما هیچ وقت از تمام اعمال دولت سوریه نه دفاع کردیم و نه دفاع میکنیم . کسی نمیتونه اشتباهات اسد رو پنهان کنه و  اصولا ما هم قصدی بر این کار نداریم
وقایع بیان میشه و مخاطب خودش تصمیم میگیره که حق کجاست .
مبارزه ما با تکفیر و تروریسم وهابی منطقه است ، وقتی مردمی به این اندازه احمق هستند که برای گشایش از مشکلات خودشون از چاله به چاه میرن و در کنار تروریست هایی که از غرب و استکبار تغذیه میشند قرار میگیرند و بر این کارشون اصرار می ورزند، نباید انتظار بیشتری داشت . انهم تروریست هایی که تصاویر جنایتشان در همه جا مشخص و روشن است .
باید به اینجای کار هم و ناعدالتی های جنگ هم فکر میکردند.
جنگی که در منطقه شعله ور شده حاصل تروریسم کوری هست که توسط حامیان مشخص اش در حال تعذیه است و اگر  واقعا نیتی برای برطرف کردن آن هست ، فقط توقف این کمک ها باعث توقف تروریسم میشود.
وای به حال کسانی که در این میان فریب بازی استکبار را خوردند و تبدیل به بلندگوهای آن شدند .
 این شما هستید که به خاطر حمایت از منافع ایران برای مقابله با دولت کودک کش صهیونیست چشم خودتون را بروی کودکهای کشته شده سوریه بستید با بهانه تروریستها...

دولت عراقم داره با تروریستای داعش میجنگه... چطور اونها موصل را مثل حلب نابود نکردند...؟ مگه داعش مسالمت امیزه...؟ بحث سر مقابله نیست، شیوه مقابله است، و همین شیوه مقابله بود که مشروعیت اسد را زیر سوال برد... ولی در عراق کسی موصل و بیجی و رمادی رو به توپخونه نبست و یا با بشکه بمبارون نکرد... پس نگو که لازمه پیروزی بر تروریستا نابود کردن شهر و مردم و به قول شما ناعدالتیهای جنگه...
پاسخ:
این کاملا مشخص و منطقی هست که هر کشور به دنبال منافع خود باشد؛ ایران هم از این قضیه مستثنی نیست اما چگونگی دست یافتن به آن مهم هست .
ما هیچ وقت چشمانمان را بروی حقیقت نبسته ایم و اگر کسی چنین کند در واقع خود را فریب داده است . کشور روسیه نباید بی دقت بمباران کند، دولت سوریه نباید بی دقت بمباران کند این یک واقعیت است .. غیرنظامیان نباید  کشته شوند این یک حقیقت است و ایران مخالف جدی این مسئله و کشته شدن غیرنظامیان بیگناه بوده و هست . اما این دلیل نمیشود چون آنها این امر واجب را به درستی انجام نمیدهند و یا غفلت میکنند؛ ایران از مبارزه با تروریسم دست بکشد ! و کلا منطقه را برای جولان تروریست ها خالی کند .!
پسفردا وقتی همین تروریستها آزاد باشند و به ایران حمله کنند همین ناموس خود شما در خطر می افتد . به نظر شما کار اشتباهی هست از ناموس شما که ناموس همه این آب و خاک هست دفاع میکنیم ؟؟

یک نمونه بیاور که نیروهای ایرانی یا مقاومت مردم غیرنظامی را کشته باشند !
این تاکید امام خامنه ای است که تلفات "حتی" دشمن پایین باشد.انها فریب خورده اند ... چه برسد به غیرنظامیان که حرام شرعی است !
پس نگویید کودکان را میکشید.

مورد بعدی نحوه نگاه و تحلیل شما از منطقه هست که دارای ایرادات اساسی است .
مقایسه عراق با سوریه  و تطبیق پارامترهای این دو کشور در مواجهه با تروریسم بعنوان یک الگوی ثابت امری "بلکل" اشتباست .
در اصطلاح به این سخنان شما پراکنده گویی گفته میشود.
برای اثبات این موضوع میتوان ساعت ها بحث کرد ولی فی الواقع وقت چنین کاری را ندارم و اگر میبینید بعد مدت ها وقت گذاشتم و به شما پاسخ میدهم چون احساس میکنم هنوز برای تغییر افکار شما امیدی وجود دارد ..

وضعیت شهرهای عراق با سوریه بلکل متفاوت هست .
اگر در عراق فقط یک "داعش" وجود دارد ، در کشوری مثل سوریه هزارن گروه و سازمان مسلح و تروریستی از زیرشاخه های القاعده مثل "جبهه النصره" بگیر تاااا احرار الشام و انواع و اقسام گروههای مستقل تندرو وجود دارد و هر شهر و منطقه با منطقه دیگرش متفاوت است .
این نکته و موضوع کمی است ؟ خیر
همین کسانی که شما از آنها در سوریه حمایت میکنی و آمریکایی که از آنها حمایت میکند؛ ببین چگونه و چطور مناطق و شهرهای داعش را وحشیانه بمباران میکند و چه کودکان بیگناه و چه غیرنظامیانی قتل عام میشوند ...
آیا کودکانی که در مناطق داعش در سوریه کشته میشوند کودک نیستند ؟؟ چرا برای آنها گریه و زاری و شیون نمیکنید ؟ در اینجا افعال کسانی که از آنها طرفداری میکنید جنایت نیست ؟؟!!
یا در شهر حلب و دیگر مناطق سوریه که مسلحین اقدام به بمباران کور میکنند و به وضوح از قصد و برای کشتن غیرنظامیان نیز بمباران میکنند و  کودکان کشته میشوند؛ اینها جنایت نیست کودک کشی نیست ؟ چرا از اینها سخن نمیگویید ؟؟
حداقل اگر جنایتی از سوی اسد و روسیه صورت میگیرد با قصد هدف قرار دادن مسلحین و مراکز تجمع انهاست ولی مسلحین چطور ؟ با چه بهانه ای حمله میکنند .
اشتباه نکنید قصد توجیه هیچکدام از این کارهارا ندارم ولی نکته اینجاست : " شما بخاطر بغض ی که دارید چشمانتان را بروی واقعیت بسته اید و انصاف را فراموش کرده اید"
کسی منکر اشتباهات نیست ،در این جنگ دستان خیلی ها به خون آغشته شده اما سهم ایران از این اشتباهات کمتر از همه است.
راه حل کجاست؟
ایران که هیچ وقت میدان را برای جولان تروریست ها خالی نخواهد گذاشت و  تا وقتی که تروریسم وجود دارد؛ ایرانی هم برای دفاع از مردم مظلوم منطقه وجود خواهد داشت .
پس بهتر هست برای توقف این تروریسم و این کشتارها، در وهله اول حامیان منطقه ای  و فرامنطقه ای تروریست ها دست از حمایت و تغذیه انها بردارند و با قطع این حمایتها ریشه تروریسم را بخشکانند.
هر وقت این "وهله" محقق شد ، "وهله های بعدی" را برایت خواهم گفت برادر .

برای مردم نشانه ها و مثل ها بسیار است ؛ آیا پند نمیگیرید؟؟


ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی